Umoran od objašnjavanja fundamentalnih koncepata fizike ljudima koji uglavnom nemaju ideju o čemu pričam rešio sam da eto i ja, kao neko ko specijalnu teoriju relativnosti verovatno poznaje bolje od prosečnog čoveka, napišem jedan šaljiv članak na temu neutrina koji se kreće brže od svetlosti. Molim samo da svi oni koji sa suzama u očima drže svoju knjigu iz fizike iznad kante za smeće razmišljajući da je bace, da tu svoju odluku odlože barem do poslednjeg reda ovog članka.
Pre otprilike godinu ili dve dana znameniti srpski kosmolog Prof. dr Branko Dragović održao je predavanje na niškom PMF-u na temu: Apsolutno se ne sećam o čemu je sve pričao! No jedna rečenica koju je tada izgovorio ostala mi je zauvek urezana od prvog do posednjeg sloga. Naime govoreći o tamnoj energiji (hipotetičkom? obliku materije od koga je po pretpostavci izgrađeno 74% našeg univerzuma) prof. Dragović je rekao: Kvadrat mase čestice tamne energije je negativan broj. Mlad i strastven student sa ne prevelikim poznavanjem tematike o kojoj je tada bilo reč začuđeno je upitao: Pa da li je onda prvi stepen mase čestice tamne energije kompleksan broj? Radoznali student, po imenu Marko Rančić, odgovor na svoje pitanje nije dobio (verovatno zato što je bilo 15. pitanje u nizu koje je postavio) no svako ko poznaje elementarnu matematiku kompleksnih brojeva zaključiće da je odgovor na gore postavljeno pitanje studenta DA!
Pod pretpostavkom da je premisa profesora Dragovića o kvadratu mase tamne energije bila ispravna sprovešćemo jednu kratku analizu jedne od jednačina jednog zakona koji kako čujem juče i danas više ne važi!
Naime masa kretanja (ili relativna masa) se u Specijanoj teoriji relativnosti (istoj onoj koja ne važi) definiše kao:
gde je masa mirovanja a brzina kojom se telo kreće. Sada ukoliko bi brzina neutrina bila veća od brzine svetlosti (veća od u jednačini) odnos bi bio veći od jedinice (npr 2/1=2 i 17/16=1.06) To odmah implicira da i odnos mora biti veći od jedinice. A ako od jedinice (ove što se nalazi dole u imeniocu razlomka) oduzmete nešto što je veće od jedinice dobijete negativan broj. Koji sada lepo korenujete i dobijete
(gde je imaginarni element) čiji je kvadrat mase zbog pristustva imaginarne jedinice negativan broj! Sećate se našeg starog prijatelja profesora Dragovića i njegove priče o tamnoj energiji i kvadratu njene mase koji je negativan broj?
Sećate se dokonog studenta koji svoje slobodno vreme troši na kosmološka predavanja? Njemu je neverovatno kako svi pokušavaju da obore teoriju relativnosti kako god stignu… Mislim da se profesor Ajnštajn obrće u grobu tom brzinom da bi vezivanje osovine generatora naizmenične struje za telo pokojnog profesora rešilo sve energetske probleme ove planete! A ona izjava gospodina Brajana Koksa (profesora univerziteta u Mančesteru, člana krajevskog društva za nauku) da je po teoriji relativnosti zabranjeno da se bilo šta kreće brže od brzine svetlosti je bila predmet opklade dosadnog studenta koji postavlja mnogo pitanja (isti onaj odozgo) i jedne njegove profesorke sa fakulteta. Naime student je konstatovao da je tvrdnja da se ništa ne može kretati brže od brzine svetlosti netačna i da kao takva nije navedena ni u jednom udžbeniku koji se bavi Teorijom relativnosti!!! Bila je to najsladja, besplatna kesa Mančmeloua koju sam pojeo u životu…Drugu sam podelio sa profesorkom, nije bila u pravu ali ne ide da ja jedem slatkiše, a žena gleda…
A kolika je masa mirovanja? Ako je nula zna se sta sledi…
Koliko ja znam do sada nije sproveden nijedan eksperiment koji bi odredio masu mirovanja neutrina. Neutrino interaguje sa malo kojom poznatom supstancom no pretpostavlja se da je masa (masa kretanja) neutrina jako jako mala ali ne nulta (za neutrine koji se ne krecu brze od brzine svetlosti). Za ove koji se krecu brze najbolje sto mogu da uradim je da malko kopam po radovima pa pokusam da saznam odgovor
Sumnjam da priča o brzini neutrina ima bilo kakve veze sa ovom formulom, možda su oscilacije neutrina ponovo umešale prste 🙂
U slučaju da se pokaže da su rezultati eksperimenta tačni mora da se uzme u obzir da ta brzina ne važi za sve neutrine i na svim energijama. Do sada postoji mnogo drugi eksperimenata koji daju da je brzina neutrina ispod brzine svetlosti u vakuumu (npr. detektovani neutrini supernova).
Za sada nema mnogo nagađanja o ovom rezultatu, moraće da se sačeka nezavisna potvda.
Ne volim ja Milane da nagadjam samo ovo je jedno validno objasnjenje koje moze biti tacno ili ne, vreme ce pokazati 🙂 Ne znam kakve veze bi oscilacije neutrina mogle da imaju sa ovim ali ipak tematika je opet bliza onome cime se ti bavis od onoga cime sa je bavim tako da mi ostaje da ti verujem na rec :)))
Na dosta mesta video sam da oscilacije neutrina pominju kao moguć uzrok za dobijenu statistiku, tj. da one dovode do do neke “greške” i remete statistiku. Dosta se priča i o ekstradimenzijama. Šta god da je najverovatnije je reč o nekom novom efeketu.
Samo jedna primjedba gospodinu Rančiću. U formuli
m(rel)=-const* m*i
je suvišan predznak minus. Ona bi trebala glasiti:
m(rel)=const* m0*i
ili:
m(rel)=const* m0*sqrt(-1)
gdje je sqrt(-1)=i=kvadratni korjen iz -1.
Jasno da se greška dogodila slučajno, no ipak bi bilo dobro da se ispravi. Pozdrav!
Nije
Dobija se minus u imeniocu, ceo izraz mnozim sa i/i ostaje mi i u brojiocu a i*i u imeniocu je u stvari taj minus koji je ispred celog izraza…
Izvinjavam se. U pravu ste!
Znaci li to da ne mozemo izracunati relativnu masu datom formulom zato sto ne znamo masu mirovanja? Mislim i da je nemoguce da neutrino postoji u stanju mirovanja no mozda gresim…
Neutrino mora imati masu mirovanja samo ona do sada nije sasvim egzaktno izracunata. Po standardnom modelu neutrino ima nultu masu no nakon otkrivanja oscilacija neutrina direktno je sledilo da neutrino ima nenultu masu. Da tacno je da je nemoguce izracunati egzaktno masu neutrina ali moze se sa velikom sigurnoscu ustanoviti da li jei kada je kvadrat mase negativan ili pozitivan broj nezavisno od numericke vrednosti mase mirovanja