Albert Ajnštajn, koga poslednjih dana mnogi kritikuju i napadaju, jednom je rekao “Dve stvari su beskonačne, unviverzum i ljudska glupost. Za prvu nisam siguran.” Možda je Ajnštajn pogrešio u mnogim stvarima, za neke greške priznao je sam, druge su ispravili drugi, za neke znamo a ne možemo da proverimo ili dokažemo. Mnogo toga što je uradio i danas koristimo na svakom koraku ili nosimo u džepu. Nekad će se dokazati i da je pogrešio još negde ali koliko god se mnogi trudili ova rečenica će uvek ostati tačna i konačna istina. Dokaza je na svakom ćošku a poslednji dokaz beskonačnosti ljudske gluposti postavila je domaća štampa povodom izmerene brzine neutrina.
Kao što se to najčešće i dešava najveći poznavaoci alternativne nauke i kritičari priznate nauke su oni koji najmanje i poznaju temu o kojoj govore. Ovog puta vodeću ulogu imaju naslovi u mnogim novinama gde autori tih tekstova i vesti NE RAZLIKUJU neutrone i neutrine. Očigledno, za njih je to isto, možda štamparska greška ili loš prevod ali to njihovo NEZNANJE ih ne sprečava da iznose različite teorije.
O neutronima se uči još u osnovnoj školi, o neutrinima mnogo kasnije u srednjoj školi. Možda prevodioci, autori, urednici i/ili lektori ovih tekstova nisu stigli toliko daleko, pa nisu mogli ni da čuju za neutrine?
Izgleda da je u (domaćem) novinarstvu najviše ugrožen zdrav razum, a najmanju zaštitu ima istina.
Dopuna: Google pretraga za ključne reči “neutrini brži od svetlosti” daje 917 2140 rezultata a pretraga za “neutroni brži od svetlosti” izbacuje 6280 8800 17600 rezultata.
Kad bi svako ko piše prethodno razmislio o tome što piše, bilo bi mnogo manje teksta a mnogo više pameti. Nažalost, takav svet postoji samo u bajkama. Bitna je senzacija, a za činjenice – ko te pita.
Budale i dalje pokušavaju da ovladaju svetom. Ne dajmo im.
Autor(i) teksta za lokalnu dnevnu štampu koristi web sajt http://www.popsci.com kao izvor informacija. Sam sajt i tekstovi na njemu prave se u maniru visoko-tehnološke nauke prepričane “ljudskim” jezikom namenjenim širokim narodnim masama. Pošto manje više redovno posećujem taj sajt, vidim da se članci objavljuju sa tri-četiri dana zakašnjenja, taman valjda dok prođe kroz uredništvo. Na članke “inspirisane” ovim izvorom informacija naišao sam u Blicu i 24sata, možda i ostali preuzimaju od njih, ili ih isti domaći news-feed servis snabdeva informacijama.
Međutim takođe bih osudio manir u kom je napisan ovaj tekst, jer se ovde ne radi o ljudskoj gluposti već čovek verovatno nema pojma o čemu je pisao, samo je sročio prevod (pogrešno), a još nije naučio da se posavetuje sa nekim ko zna :). Ovako, ovaj članak vidim kao bespotrebnu uvredu. Problem je u uredništvu časopisa koje dopušta da ovakve stvari prolaze.
Pomenuta greška ne postoji samo u jednom tekstu već je postala praksa, a to potvrđuje odnos višestruko većeg broja pogrešnih naslova/objašnjenja na sajtovima.
Pošto u pitanju nije samo jedan tekst i čovek, već je ovo praksa, onda nije reč samo o neznanju već nečemu drugom.
Danas čitam tekst u novinama i ne mogu da verujem. Toliko gluposti, nagađanja, raznih teorija.
Ni jedno stručno lice nije dalo nikakvu izjavu ali su novinari objasnili celu teoriju i na svoj način oborili Ajnštajna. Što se tiče stvari u CERN-u ja mislim da to mogu biti dve stvari : neka greška ,
ili neka nova pojava koju tek treba objasniti (ovo je samo moja maštovita teorija ). Ajnštajna će teško oboriti.
http://www.gizmodo.com.au/2011/09/nikola-tesla-predicted-faster-than-light-particles-in-1932/
From my understanding, neutrons and neutrinos were not clearly defined until 1934. In this quote from 1932, Telsa is actually referring to neutrinos, which are the smaller of the two.
u originalu je Tesla napisao neutroni ! eto izvora greshke 🙂
Svako ko malo razume o cemu se pise uocice tu gresku ali to nije bitno.Mene licno interesuje da li vi mislite da Tesla nije znao o cemu prica?
Niko ne osporava šta je Tesla radio i pričao, to je druga tema. Problem je u tumačenju njegovog rada – sa jedne strane tu je potpuno ignorisanje i nepoznavanje značaja onih stvari kojima je posevtio veći deo života, a sa druge strane veličanju u oblastima koje je pomenuo u nekoliko rečenica. Treba imati u vidu da je Tesla, kao i svi vodeći naučnici i istraživači, tog (i bilo kog drugog vremena) komentarisao dešavanja na naučnoj sceni tog vremena. U skladu sa tim ne treba da iznenađuju njegove izjave vezane za različite oblasti nauke, ali ti komentari ne moraju da ukazuju da je on na tome radio već mogu da budu i pretpostavke ili neka trenutna razmišljanja, koja se možda pokažu kao tačna a možda i ne.
Jedina sličnost između neutrina i neutrona je u redosledu slova, ništa drugo nije slično. U periodu 1930 – 1932. godina postojala je zbrka sa imenima te dve čestice, ali nikad nije postojala zabuna sa osobinama.
Danas dobro znamo kako se koja čestica zove i potpuno je jasno čija je brzina izmerena. Zbog jasne terminologije i fizičkih osobina igranje sa naslovima tipa “brzina neutrona veća od svetlosti” nema baš nikakvog smisla.
Što se samih neutrina i eksperimenta tiče situacija nije tako jednostavna kako se, možda, stiče utisak iz novina. Već godinama mnogi eksperimenti mere brzinu neutrina, mnogo tačnije, i ona je uvek manja od brzine svetlosti. Ovde je reč o jednoj vrsti neutrina (ima ih tri) na određenoj energiji. Treba pomenuti da ovo “iznenađenje” i nije toliko novo pošto neutrini odavno priređuju iznenađenja – njihova masa, oscilacije itd. Do sada su neutrini već nekoliko puta doveli do dopuna različitih teorijskih modela tako da neće da iznenadi ako je zbog njih potrebno dopuniti i teoriju relativnosti.
Odavno je poznato da teorija relativnosti ima nedostataka, to je čak i Ajnštajn znao, i da ne funkcioniše u nekim ekstremnim uslovima. Ali, tu teoriju koristimo u svakodnevnom životu i svi eksperimenti i primene pokazuju da ona radi u uslovima koje smo testirali. Kao što su novi uslovi doveli do toga da Ajnštajnova teorija “zameni” Njutnovu nije isključena mogućnost da neka druga teorija, ili teorije, “zameni” Ajnštajnovu. Ipak, kako zbog Ajnšatjna njismo prestali da koristimo Njutna tako ni ta nova teorija neće potpuno da odbaci teoriju relativnosti.
Tesla je, u tekstu na koji se pozivaju, govorio o kosmičkim zracima a ne o česticama koje,danas,zovemo neutrino. Dobar članak o tome je na http://www.znanost.com – “Je li Tesla uistinu predvidio neutrine brže od svjetla? ” Može se, na Internetu, naći i originalan tekst intervjua.
U tekstu na koji se pozivaju Tesla je govorio o “small particles, each carrying so small a charge that we are justified in calling them neutrons. They move with great velocity, exceeding that of light.”, tj. govorio je o česticama koje imaju malo naelektrisanje. Ova rečenica jeste autentična, ali čestice koje danas nazivamo neutroni i neutrini nemaju nikakvo naelektrisanje.
U svakom slučaju za ovaj tekst, tj. citirani naslov, nije uopšte važno šta je Tesla rekao. Suština teksta je način na koji izveštavaju novinari. Za njih je apsolutno nevažno šta neko kaže, lako se svaka izjava iseče, izvuče iz konteksta i protumači na pogrešan način.