U poslednje vreme skoro svakodnevno koristimo uređaje za čiju konstrukciju i rad je neophodno poznavanje efekata teorije relativnosti, ali najverovatnije nikad niste pomislili da Ajnštajnova specijalna teorija relativnosti pokreće vaš automobil. Svaki put kad okrenete ključ u vašem automobilu relativistički efekti vam omogućavaju da upalite motor i krenete.
Na prvi pogled u automobilu ništa nema dovoljno veliku brzinu da bi efekti specijalne teorije relativnosti došli do izražaja, ali nije baš tako. Za pokretanje automobila potreban je olovni akumulator, a rad olovnog akumulatora nije moguć bez relativističkih efekata!
Prvi olovni akumulator napravio je francuski fizičar Gaston Plante (1859. god) oko 50 godina pre Ajnštajnove specijalne teorije relativnosti (1905) i sve do pre nekoliko dana nije bilo moguće tačno opisati procese koji se odigravaju u akumulatoru. Rajeev Ahuja, sa Uppsala univerziteta u Švedskoj, sa saradnicima pokazao je da 80-85% napona akumulatora nastaje kao rezultat relativističkih efekata! Već dugo je poznato da relativistički efekti doprinose dobijanju napona u olovnim baterijama, ali ovo je prvo uspešno teorijsko opisivanje ovog procesa. [R Ahuja et al, Phys. Rev. Lett., 2010, DOI: 10.1103/PhysRevLett.106.018301]
Brzine elektrona u većini atoma su mnogo manje o brzine svetlosti pa su time i relativistički efekti zanemarljivi, ali kod atoma sa masivnim jezgrom situacija je drugačija. Kod ovih masivnih atoma elektroni moraju da imaju veliku brzinu da bi opstali na stabilnim putanjama. Brzina elektrona oko masivnog jezgra nekad je približna brzini svetlosti! Ovi relativistički efekti menjaju raspored elektrona oko jezgra (masa elektrona postaje veća, orbite se smanjuju itd) i na taj način utiču na ponašanje celog atoma. Već dugo je poznato da relativistički efekti daju zlatu žutu boju, a živa je zbog njih tečna na sobnoj temperaturi. Olovo (atomska masa 82) je još jedan element velike mase.
Napon na olovnoj bateriji akumulatora iznosi 2,1V. Rajeev Ahuja i njegovi saradnici pokazali su da je za dobijanje 1.7-1,8V napona odgovorna Ajnštajnova specijalna teorija relativnosti. Opisivanje relativističkih efekata u atomu olova objasnilo je zbog čega je nemoguće napraviti bateriju od kalaja. Kalaj je element koji se u periodnom sistemu elemenata nalazi tačno iznad olova. U hemijskom smislu ovi elementi se ponašaju na potpuno isti način, ali napon koji bi proizvodila baterija napravljena od kalaja je mnogo manji od napona olova i takve baterije su neupotrebljive. Ova razlika u naponu nastaje zbog relativističkih efekata – kalaj ima atomski broj 50 i masa njegovog jezgra dosta je manja od mase jezgra olova. Ova razlika u masama dovodi do toga da se elektroni u atomu kalaja kreći manjim brzinama pa su relativistički efekti zanemarljivi. Bez tih efekata kalaj ne može da proizvede dovoljan napon.
Ovaj model uspešno je opisao relativističke efekte u teškim atomima. Verovano neće omogućiti unapređenje olovnih baterija ali sigurno će imati važnu ulogu u istraživanju alternativnih tipova baterija.
Mrzi me da se logujem pa cu da pisem ovako 😀
Inspirisuce je sto neko jos uvek cita naucne casopise, bravo Milane odlican clanak
Filozofija na temu fizike nema kraja Vi gospodine Milane morate da imate u vidu da akumulator jednosmerne struje 12v55ah nije nista drugo nego magacin pozitivne i negativne el energije izrazena u voltima i anperima ah=ampercas Akumulator je akumulirana pozitivna i nerativna el energija koja nikada bez posrednika Anlasera nemoze da startuje motor a ne relativnost ili specijalna teorija relativnosti VI se usudjujete da komentarisete anstajnovu specijalnu relativnost vi ste hrabar covek Samo da znate i sam anstajn je to izbegavao svi su se drugi vise bavili ovom temom od samoga anstajna Ono sto bi zeleo da vam skrenem paznju na vasu diskusiju da vas malo bolje priblizim toj vasoj misli ona bi bila bliza i razumnija da se odnosi na hemijski proces odrzavanja el energije u akumulaciji koja se odigrava u kutiji akumulatora Kutija akumulatora je jedno a akumulirana el energila je nesto drugo a proces odrzavanja el energije je nesto trece Prilikom startovanja anlaserom motor da stavljamo u pokretanje prilikom rada anlasera vrsi se povlacenje el energije preko kablova pozitivne energije a preko mase negativni deo el energije Prilikom punog opterecenja energijeu akumulacije u akumulatoru dok motor je u fazi startovanjatada u akumulaciji akumulatora dejstvuje specijalna teorija relativnosti hvala
Izgleda da niste lepo pročitali ili niste razumeli tekst. Opisan model odnosi se na procese unutar atoma, tj relativističke efekte koji utiču na raspored elektrona u atomu.
To o čemu vi pišete spada u domen automehaničara a ne nauke i fizike.
To o cemu sam ja pisao spada u domen Autoelektricara gde spadam u kvalifikaciju eksperta
“Težak atom, pa elektron brzo leti, pa eto 2 volta! A šta je sa litijumskim baterijama, Li je lagan, odmah poslije H i He? Ili svakodnevne, za bacit kad se isprazne – za daljinski, cink-karbon ZnC baterije, daju čak 1,5V a lagana im jezgra, a ono baš cink sa atomskim brojem 30, a ne lagani kalaj Sn sa atomskim br.50?
Ko ovde koga zavitlava? Ili je neko jako loše objasnio ovo otkriće, ili je u pitanju neka šala ili test zdravog razuma kod internet stanovništva.”
Da ste kliknuli na link i pročitali rad verovatno bi našli odgovore na vaše komentare. Citat iz originalnog rada:
“All calculations agree in that 1.7–1.8 V of this standard voltage arise from relativistic effects, mainly from PbO2 but also from PbSO4.”
Sve primedbe na tačnost modela možete da uputite na adresu autora koji su postavili model i objavili rad 🙂
Milan je u pravu, jedino što je specijalna teorija relativnosti izgleda bila poznata mnogo pre Ajnštajna. Napred Milane.
necemo se vredjamo… ! Ja sam do sada imao nekih primedbi, na koje jos niste reagovali, ali dobro. Nigde, kazem na vasem sajtu nema te teorije relativnosti, samo se na nju pozivate. Tako ja isto kazem mojoj zeni kako moja majka strasno dobro kuva, a ona meni : pa nek dodje da skuva. Tako i vi pricate o necemu , to jest samo ga spominete. To sto ima link u vasem objasnjenju, je kao da ste trazili neku knjigu u ribolavackom drustvu.
A može li gospodin Milošević da objasni:
Šta, na najelementarnijem nivou znači – pozitivno i negativno naelektrisana materija?
Ili – bilo ko drugi, ako on to nije u stanju?