U periodu od 3. do 23. avgusta na Debelom Brdu (1150 m nv) pod okriljem Istraživačke stanice Petnica kod Valjeva održan je posmatrački kamp Petničke meteorske grupe. Početku kampa prethodila je škola za nove posmatrače. Novi program koji je takodje bio uveden kao primaran bio je i astofotografija. Na meni je bila odgovornost predavanja i izvodjenja aktivnosti vezanih za tu oblast. U okviru škole su održana tri predavanja vezana za ovu tematiku. Nakon toga nastavljeno je sa praktičnim radom u toku 16-dnevnog posmatračkog dela koji je izvodjen na pomenutom Debelom Brdu. Ova lokacija spada u tamne posmatračke lokacije gledano po karti svetlosnog zagadjenja ovog dela Balkana. Nadmorska visina i povoljna strujanja obezbedjuju dobru atmosferu za posmatrače i pre svega one još probirljivije – astrofotografe.
Sam planinarski dom u kome smo bili smešteni je relativno dobro opremljen za duži boravak ljudi, bez obzira na starost objekta (1960. godine izgradjen). Po prvi put se desilo da u tradiciji dugoj preko 20 godina, za sve vreme trajanja nemamo kišu. Medjutim, bilo je oblačnosti koja je dolazila iz pravca Drine tj. zapada, tako da nisu sve večeri bile vizuelno idealne. U danima visokih temperatura u atmosferi je bilo i prisustvo prašine, ali kiše nije bilo ni za lek da pored osušenih livada i već delom požutelih šuma ih malo propere i natopi, kao i nebo nad nama. Relativna vlažnost je takodje sve vreme bila prilično niska tako da nismo imali problema sa njom. Samo posmatranje aktivnosti meteorskog roja Perseida je proteklo više nego uspešno i svi podaci su odmah nakon posmatranja obradjivani i prosledjivani Internacionalnoj meteorskoj organizaciji (IMO).
Snimano je sa dva moja instrumenta. Prvo je njutnovim teleskopom 200/1000 sniman Mesec, Jupiter i Venera pomoću web modifikovane kamere. Ove objekte smo snimali u početnom periodu kampa pošto je tako iziskivala Mesečeva faza koja je bila u poslednjoj četvrti. Nakon toga, dobijeni snimci su zajednički obradjivani u Registax-u. Takodje, vizuelno smo posmatrali i ostale interesantne objekte. U periodu maksimuma 12. avgusta izvršeno je celonoćno snimanje dela neba sa širokim poljem u cilju detektovanja meteora na snimcima i odredjivanja radijanta.
Nakon prolaska maksimuma i približavanja faze mladog Meseca, primarni akcenat je stavljen na astrofotografska snimanja i obradu. U pun pogon stavljen je refraktor Skywatcher ED 80/600 pro, koji je trebao da dokaže svoju reputaciju, dodatno ojačan sa flat field korektorom 0.85. Za sve vreme trajanja kampa uradjeno je i obradjeno devet objekata dubokog neba. Prvi objekat koji je sniman bila je Velika galaksija u Andromedi M31, koju smo zajednički snimali i obradili Igor Smolić i ja. Ta fotografija je odmah nakon toga objavljena u svim medijima i u štampanim izdanjima svih najvećih dnevnih listova u Srbiji. Bila je to prava medijska promocija za Petničku meteorsku grupu, kao i za mene kao autora, naravno.
Svi objekti koji su snimani su odmah narednog dana obradjivani. U samu obradu su bili uključeni i svi oni koji su pokazali interesovanje za ovo kosmičkog šetanje po nebu. Akcenat u toku obrade je stavljen na naprednu HDR tehniku toniranja u astrofotografiji koja je inače dala zadivljujuće rezultate još na prvom snimku Andromedine galaksije. Na taj način se došlo do jedinstvenih snimaka koji su iskorak u dobrom pravcu. Učesnici škole su i sami obradjivali i pravili svoje verzije obrade. Što se tiče opreme koja je upotrebljena ona je dala takodje izuzetne rezultate, a sam instrument se pokazao kao jako moćan astofotografski alat.
Može se reći da je ovo bila jedinstvena i prva astrofotografska škola koja je organizovana na ovakav način u našoj zemlji. Nadajmo se da će ovo biti podsticaj i drugim autorima da isto tako nastupe i pokrenu svoje aktivnosti u pravcu sopstvenog rada i deljenja istog sa svima onima koji su zainteresovani za ovu oblast. No, to ostavimo na volju njima. Ja sam svoj doprinos za sada dao koliko je to bilo moguće i u skladu sa potrebama meni dragih prijatelja i saradnika.
U prilogu izveštaja nalaze se i devet fotografija dubokog neba koje sam finalno obradio nakon snimanja. Na svaku od njih možete kliknuti da bi dobili veću sliku: