Učenice Gimnazije u Zaječaru “osvajaju” planete van Sunčevog sistema, a da bi u tome uspele potrebna im je vaša pomoć.
Luma centar, organizacija posvećena promociji prirodnih nauka i matematike, i ove godine je organizovala medjunarodno takmičenje StarT. Na ovom takmičenju timovi učenika sami biraju temu na kojoj će raditi, a LUMA centar je predložio sledeće oblasti:
- Matematika oko nas,
- Svemir i zvezde,
- Priroda i okolina,
- Opšta dobrobit,
- Dom, kultura i internacionalnost,
- Ovo radi: mobilne igračke,
- Tehnologija oko nas.
Tokom nekoliko meseci učenici su radili na svojim temama u okviru jedne ili više od ovih oblasti i vodili dnevnik učenja. Svaki tim mogao je da prijavi svoj rad u dve kategorije: Najbolji StarT događaj i/ili Najbolja aktivnost učenja. Po prijavi žiri StarT je odabrao najbolje radove i trenutno je u toku glasanje „lajkovima” na YouTube kanalu (linkovi za glasanje nalaze se na kraju teksta).
Učenici Gimnazije u Zaječaru ove godine su se odlučili za projekat pod nazivom “Kolonizacija Nove zemlje”. Tim Gimnazije u Zaječaru čine: Tina Jeremić, Gala Sekulić, Iva Simonović, Emilija Pejović i Katarina Dimitrijević.
Tokom rada na ovoj ideji istraživali su šta je sve tačno neophodno kako bi ljudi naselili druge planete. Sam projekat je bio podeljen u tri faze.
Tokom prve faze učenici su istražili predviđanja o evoluciji Sunca, kao i o uticaju na planetu Zemlju. Takođe su se posvetili trenutnim načinima potrage za planetama van Sunčevog sistema, Drejkovoj jednačini, Fermijevom paradoksu.
U drugoj fazi učenici su imali piliku i da diskutuju o različitim idejama za duga svemirska putovanja poput hibernacije ili smene generacija na svemirskom brodu. Ukazujući i na prednosti, ali i na mane ovih ideja. Iako sama tehnologija dugih svemirskih putiovanja još uvek nije dostupna, brojna istraživanja i projekti upravo se bave razvojem svemirskih pogona budućnosti. Još jedno od pitanje koje se postavilo je i način proizvodnje energije potrebne za ovako dugo putovanje (fuzioni i fisioni reaktori, ali i drugi alternativni izvori)
U trećoj fazi učenici su istraživali predviđanja za mogućnosti teraformiranja planeta, izgradnju gradova, ali i etička pitanja zasnovana na potupcima prilikom otkrivanja novih kontinenata (starosedeoci Južne i Severne Amerike, Aboridžinima u Australiji…)
U kategoriji događaja organizovan je turnir u društvenoj igri Mars Terraforming na kome su ekipe učenika imale prilike da se nađu u ulozi kompanija koje imaju zadatak teraformiranja Marsa.
Po mišljenju žirija tim iz Zaječara je zazlužio da se nađe u užem izboru u obe kategorije.
Pre nego što žiri donese odluku o deset najboljih projekata i dođađaja u toku je glasanje publike direktnim lajkovima na YouTube kanalu.
Pogledajte radove učenika Gimnazije u Zaječaru i pomozite im da ostvare što bolju poziciju pred konačan izbor žirija tako što ćete lajkovati oba videa iz linka.
Svaka cast deco ?