Slogan Evropske noći istraživača ove 2018. godine glasi „Istražuj kroz noć, u znanju je moć“ . Temu ovogodišnje Evropske noći istraživača je kulturno nasleđe, povezivanje naučnih disciplina, razmena iskustva. Manifestacija je ispraćena događajima koji su osim u niškoj Tvrđavi, održani na još nekoliko lokacija u gradu.
Noći istraživača stigla je i do Naučnog kluba Regionalnog centra za profesionalni razvoj zaposlenih u obrazovanju u Nišu. U večernjim časovima dvadeset osmog septembra, u prepunoj sali Regionalnog centra, mogao se čuti niški govor, povremeno prekidan smehom i aplauzom. Stari niški govor, ali i karakterističan niški humor, okupljenima su približili Stana Dinić Skočajić, književnica, zatim Gordana Ristić autor knjige „Starinski kuvar južne Srbije“, Dragoslav Petković Nišavac, kolumnista časopisa „Stari Niš“ i Miroljub Riki Nedović, glumac Narodnog pozorišta u Nišu, pisac, kolumnista. Nije sve ostalo na rečima, pa su posetioci imali priliku i da probaju tradicionlne kulinarske specijalitete, a u holu se mogla pogledati izložba „Naše nasleđe: Gde prošlost susreće budućnost“ – „Evropska godina kulturnog nasleđa, pozdrav iz Srbije“.
U Spomen sobi Branka Miljkovića i Stevana Sremca, u okviru radionice, dečaci i devojčice su se dobro zabavili izrađujući brkove od papira. Kroz ne previše hladnu septembarsku noć, prošetali su se mališani sa crnim brkovima, jer „U Niš se znaje, a mustaći, a ženidba“.
Ljubitelje poezije su u prostorijama Univerzitetske biblioteke „Nikola Tesla“, domaćini dočekali recitovanjem pesama Desanke Maksimović. Posetioci su imali priiku da se kroz izložbu naziva „Obećala si da ćeš biti večna“, koja je sadržala detalje iz života pesnikinje, još jednom uvere da je Desankino delo, večno.
U Arheološkoj sali Narodnog muzeja, priređena je prezentacija „Oružje koje spaja, a ne razdvaja“. Slobodan Mitić, kustos-arheolog je jezikom koji je blizak svakom posetiocu, kroz predstavljanje hladnog oružja, predstavio i istoriju ovih krajeva. Vešto je odgovarao na pitanja kako o odbrambenom – panciru, oklopu, viziru, tako i o napadačkom hladnom oružju, kao što su buzdovan, mač, koplje, luk i strela. Dragana Išljamović, konzervator, objasnila je zašto konzervatore zovu „doktorima“ za artefakte. Konzervator ima zadatak da dijagnostifikuje – utvrdi stanje u kojem je predmet pronađen, da ga zatim restaurira i održava. U svom radu, konzervator koristi znanja iz različitih naučnih oblasti: medicine, hemije, fizike… Spajanje različitih naučnih disciplina, služi očuvanju vrednog kulturnog nasleđa.
Ove godine organizatori u Nišu su bogatim programom dali adekvatan odgovor na zadate teme ovogodišnje Evropske noći istraživača, stavljajući poseban akcenat na popularizaciju kulturnog nasleđa ovog kraja.