Od pre par dana je svet dobio novi najbrzi superkompjuter. Pobedila je “Ptica trkacica” (Roadrunner), kako je nazavn novi supperkompjuter koji je napravljen u Los Alamos Nacionalnoj labaratoriji. Roadrunner je na prestolu nasledio poznat IBM-ov superkompjuter Blue Gene/L.
Novi pobednik je prvi superkompjuter koji je “preskocio” brzinsku granicu petaflopsa. “Ptica trkacica” radice brzinom od hiljadu biliona operacija u sekundi (1 petaflops = 1015 flops). O tome koliko je velika ta brzina mozda najbolje govori cinjenica da je za ono sto taj racunar uradi za jedan dan bilo potrebno da rade svi ljudi na planeti, na obicnim digitronima, 24h dnevno 365 dana u godini – narednih 46 godina!
Izgleda da su fizicari opet umesali prste u kompjutere 🙂 Narednih 6 meseci ovaj racunar bice koriscen za fundamentalna istrazivanja u oblasti kosmologije i klimatskih promena, a zatim ce biti zaposljen nukearnim programom (da podsetim, u Los Alamosu je napravljena prva atomska bomba).
Kada je rec o brzim kompjuterima i njihovoj (gotovo iskljucivoj 🙂 ) primeni u fizici, treba pomenuti projekte kao sto su SETI@Home (dostignuto 250 TFLOPS) i Einstein@Home (150 TFLOPS) Naravno, kod ovih projekata ne postoji jedinstven racunar, vec se paketici za obradu distribuiraju kucnim kompjuterima sirom planete.
Vise o superkompjuterima mozete da procitate na sajtu Top500.org