Ovo je naslov jedne danasnje vesti na sajtu B92. Zanimljivo, u Italiji su umetnici napravili ruzicastog zeku dugackog 61 i visokog 6 metara.
Zanimljiv neki zec, ali jos je zanimljivije tvrdjenje da se ovaj zec vidi iz svemira, na Google Earth-u. Ajde da vidimo da li je ovo moguce.
Ono sto nazivamo svemir nije daleko odavde, nalazi se tu odma iznad atmosfere Zemlje, samo na nekih 300km odavde. Da bi proverili da li se odatle vidi ovaj zec moracemo malo da se setimo trigonometrije, sinusa, kosinusa, tangensa i ostalih “cudovista” iz gimnazije.
Svi znaju da se objekti smanjuju kako se udaljavaju od nas, tj. smanjuje se ugao pod kojim vidimo objekat. Da bi ovog zeca uporedili sa necim sto znamo, moramo da izracunamo ugao pod kojim ga vidimo. Nista lakse – ugao (tacnije tangens ugla, u radijanima) jednak je dimenzijama predmeta podeljenim sa rastojanjem (preciznije – polovini dimenzije predmeta, zato sto se rastojanje uzima normalno na centar). U nasem slucaju:
. polovina visine zeca 30 metara
tg A = ———————– = —————– = 0.0001
. rastojanje 300 kilometara
Ovo nije bas ugao vec samo odnos rastojanja, ali to je upravo ono sto nam treba. Uzmite sada jedan novcic od 5 dinara. On ima precnik od oko d=3 cm. Upotrebimo sada dimenzije novcica i ovaj odnos tg A da izracunamo na kom rastojanju treba da postavimo taj novcic. Na isti nacin kao gore, samo malim premestanjem dobijamo:
L = d / (2 * tgA) = 150 metara
Postavite taj novcic od 5 dinara na rastojanje od 150 metara. Ko uspe da vidi novcic na tom rastojanju video bi i ruzicastog zeca iz svemira.
Mislim da to ne moze niko, a sateliti koji snimaju su jos dalje (na par hiljada km). Sve fotografije visoke rezolucije, na kojima se vide ulice, automobili i ljudi, snimljene su iz aviona a ne iz svemira!
ps. Ako probate, pazite da vam neko ne ukrade 5 dinara 😀
i bez te matematike trebao si odmah na početku reći da su te slike visoke rezolucije napravljene iz aviona a ne iz satelita pa odmah tu pada osnova za naslov tog teksta a matematika dolazi tek kao šlag na tortu čisto da neko ne počne sa onim "a šta ako.." 🙂
Jeste, pa onda da svi pokupe najbitniju informaciju i ne procitaju tekst do kraja. Ovako ko izdrzi da cita vidi sustinu price 😀
Mah… b92…. odatle ionako citam samo sportske vesti 🙂 A inace, videla sam i vest za zeca, pretpostavila sam da ce neko da obradi na blogu 🙂
Remember kids – if you can be seen on Google Earth, you are visible from space 🙂
Moram priznati da Slavko ima djelomice pravo, a i pomalo deluje očigledno. S druge strane, i ti imaš pravo. Vidim ja da ovde niko ustvari nema zeca, ali sad bar znam kako da pratim svoje petodinare! kekeke
E sve mi lepše i lepše ovde kod tebe 🙂
Hehehe pa trudim se ja trudim. Eto morao sam da vas udavim matematikom da napisete neki komentar 😀
ti bas volis da ubijas romantiku :)))))
Cudoviste sam, znam 😀
Ja mogu videti novcic i to sa obicnim dvogledom uvecanja 10x
Tekst o tome kako se snimaju fotografije za Google Earth:
.
Ni dvogled nije svemoguc, da ne ulazim u upticku moc, ugao koji uopste moze da uveca itd samo gruba racunica – to je isti taj novcic na 15 metara golim okom.
Osim toga neki sateliti (geostacionarni) nalaze se na daljini par desetina hiljada kilometara od Zemlje. Tekst se odnosio na vidljivost golim okom sa minimalnog rastojanja. Sa tog rastojanja koristi sta god hoces od optike ugaona moc razlaganja je nedovoljna 🙂
slusaj ti mene
Avaks je cudo 🙂
nikako da pronadjem udaljenosti satelita, narocito vojnih. mislim da si u pravu kada kazes da optika sa 30tak hiljada km nista ne vredi, ali mnogi mi tumace gugol ert i slicne stvari. milane moze li jos podataka?
Još jedan moj tekst (sa malo više formula) o vidljivosti iz svemira nalazi se ovde http://www.creemaginet.com/sajt/da-li-se-iz-svemi…
Kada je reč o špijunskim satelitima stvar se malo komplikuje. Njihova rezolucija ide do reda veličine 10 cm, ali tu već važnu ulogu igra i frekvenca "svetlosti" koja se posmatra, neki čak rade i u IC oblasti. Ne znam visine za sve tipove satelita, ali najpoznatija serija američkih satelita KH nalazi se na visini od oko 500km.
Google Earth i slične fotografije snimaju se iz satelita i aviona, u zavisnosti od rezolucije. Najdetaljnije fotografije su fotografisane iz aviona i to ne baš sa velikih visina. Jedan primer takvih fotografija je i ortofoto karta Niša ( http://gis.ni.rs/ ). Na sajtu NASA-e mogu se naći i fotografije koje su snimljene iz svemira (najčešće iz šatlova i sa svemirskih stanica), adresa je http://eol.jsc.nasa.gov/
ps. Gore pomenuti Avaks nema mnogo veze sa fotografijama pošto je njegova osnovna oblast rada radio spektar.