U nedelju, 3. juna u Nišu počinje međunarodni naučni skup SEENET-MTP Balkan School and Workshop – BSW2018 na kome će učestvovati mnogobrojni istraživači i profesori iz vodećih instituta i fakulteta u Evropi i SAD. Ovaj naučni skup počinje školom za studente doktorskih studija – BS2018, koja traje od 3. do 9. juna, a zatim se nastavlja konferencijom BW2018, od 10. do 14. juna.
Serija Balkanskih radionica i škola čini deo originalnog projekta SEENET-MTP Mreže, započete 2003. godine, inicirane od strane profesora sa Departmana za fiziku, PMF u Nišu i Instituta „Maks Plank“ u Minhenu.
Ovogodišnja Škola i Konferencija su najvažniji događaji u 2018. godini u organizaciji SEENET-MTP Mreže i njenog Centra-Kancelarije u Nišu.
Osnovana u Vrnjačkoj Banji za vreme Balkanske radionice (BW2003), Mreža je nastala radi povezivanja naučne zajednice Jugoistočne Evrope, i njenog daljeg povezivanja sa zajednicama naučnika Evrope i sveta. Svih 15 godina postojanja Mreža i njena Kancelarija doprinose razvoju svih oblika saradnje u regionu. Mreža okuplja 23 naučne institucija iz 11 zemalja regiona, kao i 13 partnerskih institucija širom sveta i oko 450 individualnih članova.
Škola BS2018 će okupiti više oko 40 studenata doktorskih studija iz deset zemalja (Bugarska, Češka, Grčka, Poljska, Rumunija, Slovenija, Turska, Ukrajina, Venecuela i Srbija). Tokom šest dana trajanja škole oni će imati prilike da prate predavanja, vežbe i prezentuju svoje prve rezultate o fizici čestica, strunama, supersimetriji, crnim rupama, nastanku kosmičkih struktura, inflaciji i kosmologiji. Predavači će biti vodeći istraživači i profesori iz vodećih institucija u Evropi: Paolo Creminelli (ICTP, Trst, Italija), Emilian Dudas (CPHT, Pariz, Francuska), Lasha Berezhiani (LMU-MPI, Minhen, Nemačka), Kyriakos Papadodimas i Sergey Sibiryakov (CERN, Ženeva. Švajcarska) i drugi. Gostujuće predavanje na školi BS2018 održaće Alexei Starobinsky (Landau institut, Moskva, Rusija), jedan od tvoraca teorije kosmološke inflacije.
BS2018 je završna, peta, škola za studente doktorskih studija koja se organizuje u okviru prvog trogodišnjeg ciklusa CERN – SEENET-MTP “PhD training program“, koji zajedno od 2015. godine realizuju CERN i SEENET-MTP mreža. Dugogodišnja saradnja CERN-a i SEENET-MTP ozvaničena je Ugovorom o naučnoj i tehničkoj saradnji koji su marta 2017. godine potpisali Đan Đudiče (CERN, Ženeva) i Goran Đorđević (SEENET-MTP, Niš). U okviru ovog trening programa do sada su održane četiri škole: Supergravitacija – Beograd (2015), Moderni aspekti kvantne teorije polja – Bukurešt (2015), Računarske metode u kosmologiji i opštoj teoriji relativnosti – Temišvar (2016) i Novi trendovi u teoriji visokih energija – Sofija (2017). U ovom programu je do sada je učestvovalo više od 80 studenata doktorskih i master studija.
Radionica – konferencija BW2018 „Teorija polja i rani svemir“ se nadovezuje na seriju Balkanskih radionica koju čine one u Vrnjačkoj Banji 2003, 2005. i 2013. godine, u Kladovu 2007, Beogradu i Nišu 2009, kao i 2011. u Donjem Milanovcu. Održana su brojna predavanja iz aktuelnih oblasti fizike od strane vodećih stručnjaka sa vodećih institucija u svetu – CERN, ICTP, brojnih prestižnih univerziteta iz SAD, Evrope i iz svih zemalja regiona. Takođe, učešće u radionicama su uzimali i brojni studenti, uglavnom iz Evrope.
Tema konferencije BW2018 je razmatranje otvorenih problema i perspektiva u fizici čestica i kosmologiji, i kao u regionalnoj i interregionalnoj saradnji u nauci i obrazovanju. Neke od užih oblasti koje će biti razmatrane na ovom skupu, koji će okupiti više od 50 istraživača iz oko 20 zemalja, su fizika čestica, kosmologija, tamna materija i energija, gravitacija, gravitacioni talasi i dodatne dimenzije, teorija struna itd.
Školu i Konferenciju organizuju SEENET-MTP Mreža – Kancelarija i Centar u Nišu, Prirodno-matematički fakultet u Nišu i Krajovi, u neposrednoj saradnji i uz finansijsku podršku CERN iz Ženeve, Švajcarska i Međunarodnog centra za teorijsku fiziku (ICTP) iz Trsta, Italija. Ovi skupovi se održavaju u koordinaciji i saradnji sa Univerzitetom u Nišu u sklopu obeležavanja Dana Univerziteta, i uz logističku podršku Društva fizičara Niš.
Najveće pojedinačne podrške dolaze od strane Centralne Evropske Inicijative (CEI), organizacije koja okuplja 18 zemalja Evrope i instituta ICTP iz Trsta, CERN i Evropskog društva fizičara (Miluz, Francuska). Očekuje se određena podrška Ministarstva za prosvetu, nauku i tehnološki razvoj Republike Srbije.
Tokom skupova će biti organizovana popularna predavanja i serija okruglih stolova sa predavačima iz CEI, UNESCO, Evropskog fizičkog društva (EPS), Balkanske unije fizičara (BPU) i drugih. Razvoj nacionalne naučne i obrazovne politike igra ključnu ulogu u izgradnji održivog društva, zasnovanog na stručnosti i znanju. U toku skupova na Univerzitetu u Nišu biće svečano obeležena i dva jubileja: „50 godina Evropskog društva fizičara“ i „15 godina Mreža matematičke i teorijske fizike za Jugoistočnu Evropu“