Najnovije vesti nalaze se na kraju teksta!
Phobos-Grunt sagoreo iznad Pacifika, u 18:45h
Ruska svemirska sonda Phobos-Grunt, lansirana 8. novembra 2011. godine ka Marsu, danas (15. januar 2012) će pasti na Zemlju. Sonda Phobos-Grunt se sinoć nalazila na orbiti 167×145 kilimetara i polako se približava Zemlji. Prema proceni Centra za praćenje svemirskog otpada Phobos-Grunt će u Zemljinu atmosferu ući u 20h i 21minut, po našem vremenu. Sonda će se tada nalaziti iznad Pacifika, u blizini zapadne obale Južne Amerike. Greška ove procene iznosi +/- 3 sata.
Prema poslednjim vestima koje stižu iz “Roskosmos-a” (danas oko 9h po našem vremenu) novo mesto pada nesagorelih delova sonde Fobos-Grunt nalazi se u Kini, u oblasti pustinje Gobi. Procenjeno vreme pada je 22h 40minuta. Sonda se jutros nalazila na eliptičnoj orbiti i od Zemlje je prolazila na rastojanju između 133 i 153 kilometara.
Sonda Phobos-Grunt trebala je da bude lansirana još 2009. godine, ali to lanisranje je odloženo. Sondu je uspešno lansirala Ruska svemirska agencija Roscosmos tek novembra 2011. godine. Zadatak ove sonde bio je da putuje do Marsa, sleti na njegov satelit Phobos, uzme uzorke tla i vrati ih na Zemlju. Nažalost, ubrzo nakon poletanja nastupio je kvar koji je sondu “zaglavio” u orbiti oko naše planete.
Sonda ima masu od 15 tona, što je ubraja u najmasivnije “komade” svemirskog otpada koji su pali na Zemlju. Od ukupne mase sonde 12 tona čini otrovno raketno gorivo. Procenjuje se da će najveći deo mase sagoreti u atmosferi a na Zemlju će pasti 20-30 komada sonde, ukupne mase do 200kg. Rezervoari za gorivo napravljeni su od aluminijuma i brzo će se otopiti nakon ulaska u atmosferu. Raketno gorivo će sagoreti u atmosferi i ne predstavlja opasnost.
Komisija, koja je formirana nakon neuspeha misije, još nije našla uzrok za neuspeh ove misije. Posle nekoliko nedelja rada komisije, rok za objavljivanje rezultata istrage produžen je za još nedelju dana. Prema rečima Jurija Koptjeva, rukovodioca komisije i bivšeg direktora Ruske kosmičke agencije, trenutno postoji nekoliko mogućih verzija koje su dovele do otkazivanje misije a prve zvanične rezultate treba očekivati sledećeg petka.
Dopuna (17h 15min): prema poslednjim vestima sa sajta RussianSpaceWeb sonda Phobos-Grunt nalazila u 15h 30min (po našem vremenu) na orbiti između 124.7 i 142.9 kilometara, sa periodom od 87 minuta.
Dopuna (18h 30min): Phobos-Grunt “odbrojava” poslednje minute na orbiti! Objavljene su najnovije procene mesta pada sonde Phobos-Grunt. Prema informacijama na sajtu Centra za praćenje svemirskog otpada je 18h 52min, sa geškom od 19 minuta! Očekivano mesto pada je Atlantski okean ili Južna Amerika. Procena Roskosmos-a izdata oko 18h kaže da će sonda pasti između 18h 50min i 19h 34min. Očekivano mesto pada je Atlantski okean, u oblasti između Južne Amerike i Afrike.
Dopuna (19h 13min): mediji u Rusiji su potvrdili da je sonda Phobos-Grunt ušla u atmosferu Zemlje i sagorela u 18h 45min (izvor: InterFax). Prema podacima iz Rusije i SAD sonda je u atmosferu ušla iznad Pacifika a njeni delovi pali su na 1250 kilometara zapadno od ostrva Wellington (izvor: Alexei Zolotukhin, Ministar odbrane Rusije, za RIA).
Posle dva meseca bezuspešnih pokušaja spašavanja misije, ovim je okončan 17. pokušaj Rusije da stigne do “crvene” planete. Svih 17 pokušaja bilo je neuspešno, a poslednji se desio 1996. godine kada je izgubljen orbiter Mars-96.
Image credits: IKI, Centar za praćenje svemirskog otpada, Russian Space Web.
Zanimljivo napisano i lepo ilustrovano. A sto se tice teme meni nije jasno jel oni mogu da odrede gde ce pasti ili to onako gde padne 🙂