Tokom prethodne godine broj blogova i sajtova posvećenih nauci i učenju na našem Internetu postao je sve veći i veći. Pojavilo se dosta novih sajtova i ljudi, tu su novi sajtovi koji obećavaju ali i mnogo malih blogova koji tek nastaju. “Dinosaurusi” domaćeg naučno-popularnog interneta (Astronomski magazin, Viva Fizika, Svet nauke itd), koji su na ovim “talasima” skoro celu deceniju ili više, konačno dobijaju društvo ali i nove izazove. Sve u svemu puno lepih vesti za nauku i obrazovanje na Internetu!
Lepo je videti ovoliko sajtova i blogova na kojim se piše o učenju i nauci, ali teško je odoleti utisku na mnogima nešto nedostaje. Veliki broj blogova namenjeih učenju odaje utisak da je iz nekog drugog, davnog, vremena. Sadržaj je nov, pojavljuju se novi i zanimljivi tekstovi ali “pakovanje” svega toga odaje drugi utisak. Sve to pomalo podseća na period od pre par godina kad je nastajala domaća blogosfera. Želja za radom je tu, alati su spremi, tema i ideja koliko poželite, nedostaje još samo malo da sve to bude odlično.
Neko možda pomisli da je sadržaj sam po sebi cilj i da je dovoljan, ali verujte da nije. Mnoge najbolje proizvode na planeti prodaje ambalaža, zašto mislite da bu u učenju i na Internetu situacija bila drugačija? Većina sajtova i blogova kao ciljnu publiku ima učenike, studente i radoznale ljude. Internet je šaren, lepo sređen, sadržaja je mnogo iza svakog klika. Koliko god sadržaj bio zanimljiv kako mislite da zadržite nekog na sajtu koji izgleda kao da je iz 90-tih godina? Žalosno je što se i na mnogim seminarima za nastavnike promoviše ovakav pristup. Možda je neko hteo da čita o najnovijim dostignućima naučnika iz Japana, ali ako sajt koji piše o njegovoj/njenoj omiljenoj glumici/glumcu izgleda lepše, ima više izazovnih “klikova”, tamo će provesti više vremena i ostaće. Učenje i nauka su zanimljivi, ali su i teški, ne treba ih činiti manje zanimljivim i još više otežavati. I na kraju, ali možda najvažnije, kako očekivati da učenik bude zainteresovan sadržajem nekog sajta ako je izgled tog sajta takav da on i njegovi drugari umeju da naprave (ili su već napravili) tehnički mnogo bolji sajt?
Da bih dao svoj mali doprinos poboljšanju izgleda i popularnosti domaćih blogova koji pišu o učenju i obrazovanju u narednom periodu na Svet nauke pokrenuću “školu” o osnova pisanja za internet i blogovanju. O ovome se mnogo pisalo i piše na Internetu. Tema je bila najaktuelnija pre 3-4 godine kada je domaća blogosfera počela “inflatorno” da se širi. Mnogo tekstova je od tada napisano, mnogo seminara i predavanja održano o tome kako dobro pisati i dobro voditi blog, a ljudi kao što su (abecednim redom) Jelena Jovanović, Miloš Petrović, Nebojša Radović (Eniac), Vladimir Stanković (DedaBor), Dragan Varagić i mnogi drugi (izvinjavam se onima koje nisam pomenuo) pišu i govore o sličnim temama, ali mnogo šire i mnogo ozbiljnije, za primenu u nekim drugim oblastima.
U tekstovima koji slede na Svetu nauke tokom narednog perioda tema će biti slična, ali cilj nešto drugačiji. Pokušaću da “profiltriram” potrebna znanja za vođenje dobrog i interesantnog bloga i prilagodim ih za primenu na blogovima i sajtovima na kojima se piše o obrazovanju i nauci. Nadam se da će tekstovi koji slede naći svoju publiku, da će biti zanimljivi i korisni.
U planu je objavlljivanje 1-2 teksta nedeljno, sa osnovnim preporukama, pravilima i upustvima za dobro pisanje i uređivanje sajta. Sve kritike, preporuke i pitanja su dobrodošli. Ako vas ova tema interesuje javite se, napišite nešto o tome šta želite da pročitate i obavezno pošaljite link do vašeg ili vašeg omiljenog sajta.
Napomena: teme na Svetu nauke su pre svega iz oblasti fizike i astronomije ali to ne treba da bude prepreka za priču o ostalim naukama, prirodnim i društvenim. Teme su ovakve jer te oblasti najbolje (jedino) poznajem a primenljivost priče koja sledi biće sigurno multidisciplinarna.