Kad počtene da razmišljate o novom sajtu, jedno od privih pitanja na koje morate da nađete odgovr je platforma koja će na najbolji način da pokreće vaš sajt. Na prvi pogled ponuda je ogromna, sve platforme izgledaju isto ali… razlike su ogromne. Bez obzira koja platforma pokreće neki sajt spoljašnji izgled može d abude sličan ali prave razlike nalaze se unutra, ispod “haube” u delu za administratore, tamo gde uređujete sajt, pišete nove tekstove ili postavljate materijal koji želite.
Ako radite sajt opšte namene, neki portal, blog ili slično, izbor najčešće pada na neki CMS (Content Management System) ali ako razmišljate o sajtu čija je tema obrazovanju u igru se umeša još jedna skraćenica LMS (Learning Management System). U igru lako može da se još umeša još skraćenica, LCMS (Learning Content Management System), VLE (Virtual Learning Environment), još jedan CMS (Course Management System) itd ali u tekstovima koji slede držaću se grube podele na Content Management System (CMS) i Learning Management System (LMS).
Izbor CMS i LMS platformi je veliki. Velike su razlike u karakteristikama ali i u ceni, mnoge platforme su besplatne ali ima i nekih čija cena dostiže i više miliona evra. Izbor platforme je važna odluka i o tome treba dobro razmisliti pošto su kasnije promene relativno teške, nekad i gotovo nemoguće, a mogućnosti platforme uticaće na izgled i funkcionalnost sajta, ali i na vreme potrebno da nešto uradite.
Content Management System (CMS)
CMS je sistem, internet aplikacija, koji je namenjen upravljanju sadržajem sajta. On omogućava autorima da na jednostavan način objavljuju tekstove, fotografije i drugu multimediju. Glavna prednost u odnosu na “obične” sajtove je u tome što za rad sa CMS-om nije potrebno poznavanje programiranja, veb dizajna i drugih tehničkih stvari. Ovakav sistem omogućava autoru da najviše pažnje posveti omone što je najbitnije, tj. sadržaju. Osnovne osobine CMS-a su odvojeni deo za administratore (backend) i posetioce (frontend)i nazavisnost sadržaja od sajta. Ova osobina omogućava lako menjanje izgleda i funkcionalnosti sajta, promenom teme (template) ili dodavanjem novih modula.
Najpoznatiji CMS su Joomla i WordPress (oba su dostupna besplatno i pod slobodnim licencama).
Joomla je kompleksan CMS koji je namenjen većim i zahtevnijim sajtovima. Nudi mnogo mogućnosti, kao na primer: podrška za više autora, kontrola sadržaja pre objavljivanja, definisanje početnog i krajnjeg datuma za objavljivanje sadržaja, organizacija sadržaja u sekcije i kategorije, jednostavno dodavanje slika, različite nivoe pristupa korisnika, format linkova pogodan za pretraživače (SEO) itd. Mnogobrojne i raznovrsne mogućnosti ovog CMS-a sa sobom donose i nešto komplikovaniji sistem za kreiranje i uređivanje sadržaja.
Instalacija Joomle je relativno jednostavna (slična kao i kod većine drugih CMS-a) ali za organizaciju sadržaja potrebno je više planiranja pošto kompleksonst ovog sistema može da zbuni. Za Joomlu postoji veliki izbor dodataka i tema za promenu vizuelnog izgleda sajta. Najveći broj daodataka i tema je besplatan ali mnogi dobri dodaci i teme su komercijalni.
WordPress jeverovatno najpopularniji CMS. Pre svega je namenjen pisanju blogova, ali dobrim izborom teme i dodataka lako može da se prilagodi za korišćenje na ozbiljnijim sajtovima/portalima. WordPress je mnogo jednostavniji za korišćenje od Joomle ali nudi i nešto manje mogućnosti. Za razliku od Joomle postoji manje mogućnosti za organizaciju sadržaja, ali upotrebom kategorija i tagova može se uraditi mnogo toga. Velika prednost WordPressa u odnosu na Joomlu je lakša i bolja organizacija linkova (SEO) kao i relativno lakše postizanje veće “popularnosti” na pretraživačima. Ogroman broj korisnih dodataka i raznovrsnih tema (najčešće besplatnih) i njihova laka instalacija i održavanje čine ovaj CMS lako proširivim i lako prilagodljivim zahtevima većine korisnika amatera i blogera.
Lako instaliranje CMS-a i dodataka, veliki izbor i laka izmena tema, lako održavanje i ažuriranje svega što ste instalirali, dobar nivo bezbednosti, jednostavnost ubacivanja sadžaja i relativno lak dolazak do čitalaca čine ovaj CMS verovatno najboljim izborom za sve koji počinju da prave sajt namenjen obrazovanju.
Zanimljiv clanak, pa eto i moj predlog svima jeste da koriste WordPress jer nema sta ne moze i nije puno tezak sr.wordpress.org
Mislim da ste trebali spomenuti i Drupal, možda i “bolji” (ako se to tako može reći) od Joomle (između ostalih zauzeće manje resursa servera). Negde sam čuo da je sajt B92 urađen u modifikovanoj verziji Drupala (neprovereno!)
Prema mnogim karakteristikama Drupal je bolji od Joomle ali deluje komplikovanije a te njegove prednosti nisu toliko važne za ovu namenu.
Slažem se za Drupal (moje čačkanje po istom > također brzina, zauzeće servera i iskorišćenje resursa)
Milane M. pozdrav od nas, inače Vaše članke preko RSS-a u skraćenom obliku preuzimamo na adresi http://dnevnenovine.rs/tehnologija/ . Pozdrav