Svi se verovatno dobro sećamo osnovne škole i priče o devet planeta Sunčevog sistema. Ali, da li je baš tako? Poslednjih godina u štampi često su se pojavljivale priče o tome kako je otkrivena deseta, 11. planeta, pa bi onda neko napisao kako u našem planetarnom sistemu postoji osam planeta i tako dalje.
Posle svega toga, i otkrića velikog broja vansolarnih planeta, Međunarodna astronomska unija (IAU) odlučila je da, konačno, definise, što je moguće preciznije, šta je to planeta. Za formiranje nove definicije bilo je potrebno dve godine rada, trebalo je obuhvatiti i prilagoditi se mnogim naučnim, istorijskim i kulturološkim shvatanjima.
Na konferenciji IAU, koja se od 14. do 25. avgusta održava u Pragu donet je tekst nove definicije pojma “planeta”. Prema ovoj definiciji planeta je:
1. Planeta je nebesko telo koje:
a) ima dovoljno veliku masu i snažnu gravitaciju da savlada unutrašnje sile krutog tela i da se nalazi u hidrostatičkoj ravnoteži (tj. telo koje ima približno oblik sfere) Ukratko, ovo znači da su sva tela sa prečnikom vecim od 800km i masom vecom od 5 x 1020 planete.
b) nalazi se na orbiti oko neke zvezde, a pri tome nije zvezda niti satelit. U slučaju sistema koji kruže oko Sunca (npr. planeta i satelit) primarno telo je planeta, ako zadovoljava prvi uslov, drugo telo takođe može biti planeta ako zadovoljava prvi uslov i ako se baricentar nalazi van prvog tela (baricentar je centar mase sistema, tačka oko koje rotiraju oba tela, ako su jednakih masa baricentar se nalazi na polovini rastojanja, a ako su mase približne on će biti pomeren ka masivnijem telu). Prema ovoj definiciji u sistemu Pluton – Haron sada imamo dve planete.
2. Planete obuhvataju dve grupe objekata, u prvu spadaju planete otkrivene do 1900. godine koje imaju kružne putanje oko Sunca (njih 8, Merkur, Venera, Zemlja, Mars, Jupiter, Saturn, Uran i Neptun) i druga grupa u koju spadaju planetarni objekti koji su manji od Merkura.
Prema novoj definiciji asterodi Ceres je posle jednog veka ponovo postao planeta (kada je otkriven Ceres je prvo proglašen za planetu, a kasnije mu je taj status uskraćen i postao je asteroid). Da bi se razlikovao od ostalih planeta Ceres se može nazivati patuljasta planeta.
Trenutno postoji još kandidata za naziv patuljaste planete – to su asteroidi Pallas, Vesta i Hygeia, ako se za neki od njih utvrdi da se nalaze u hidrostatičkoj ravnoteži broj planeta će se povećati.
3. Ako planeta koja zadovoljava gornje definicije ima period rotacije oko zvezde veći od 200 spada u klasu tzv. plutonijanaca
4. Sva ostala tela koja kruže oko Sunca nazivaju se mala tela Sunčevog sistema
Nacrt rezolucije kojom se prihvata ova definicija biće donet nakon javnog glasanja članova IAU, 24. avgusta. Ono što je sada izvesno uskoro će redosled planeta u školskim udžbenicima, i na kvizovima biti (počev od najliže Suncu, ka najdaljoj):
Merkur, Venera, Zemlja, Mars, Ceres, Jupiter, Saturn, Uran, Neptun, Pluton, Haron, 2003 UB313
Lista će verovatno vremenom biti dopunjavana. Ne menjajte “kanal”, više informacija uskoro 🙂
(pri pisanju texta korišćen izveštaj sa konferencije za štampu IAU od 16. avgusta 2006. godine, http://www.iau2006.org)
22. avgusta 2006. godine ovaj predlog je povučen i donešen nov – videti ovde
ZDRAVO
Jas am Branislav Djordjievski I amaterski se bavim astronomijom.
Svestan sam da ako ti se uklope nekoliko fakta da nemora da ti je pretpostavka tacna,jer postoi mogucnost da nesto previdis, ali ja tako razmislja u ovom momentu.
Posto imam svoja objasnjenja za neke astonomske pojave objasnicu ih ukratko I bio bih vam zahvalan za komentar jer je to cil,kao I to da ako vidite interes za suradnju.
U veliku eksploziju ne verujem jer mislim da kosmos nije postao od jednom nego da je to proces koji traje. Pod veliku eksploziju podrazumem stvaranje zvezde ali zbijanje materijala da bude na velicinu od koje bi se pri klasicnoj eksploziji formirala zvezda sa planetama I dr.
Stvaranje planeta u suncevom sistemu mislim da je bilo u isto vreme kad I sunce jer u kosmosu ima mnogo zvezda I verojatnost da svakoj se desilo da dobije materijala sa strane ili da putem gravitacije druge zvezde se oslobodi material za planete je mala a I kako se sazdale prve zvezde kad je verojatnost jos manja.
Moja pretpostavka je da sunce ne stvara energiju na nacin na koji je objasnjeno, zato sto vodonik koliku I da ima zalihu na onoliku temperaturu potrosio bi se za kratko vreme. Imam svoju verziju.
Sunceve pege gledam kako tektonske ploce koje se stvaraju tako sto jezgro sunca se izmesti pod uticajem gravitacije a kada se vrati priblizno centru ono ih topi.Ako se ovako gleda na sunceve pege moze se objaniti njihovo ponasanje I zasto se dosad nisu spoile tektonske ploci na zemji.
Ekspirimintalno mogu da objasnim sta se desilo u Jelouston, za to su mi potrebni oko 5000 evra koja cu sam da obezbedim I ako relevantni faktori kazu da nije to necu traziti nacin kako da ih povratim. Sama ideja od koje sam dosao da ovo tvrdim e dovoljna.
Ovo je samo del od mojih razmisljanja a I za datih primera mogu da dam jos argument a. Mislim da je ovo dovoljno jer ne bih hteo da vam trosim vreme ako ovaj tekst nema tezinu.
Pozdrav.
Dilbere, gledaj ti u zenske, ovo sa zvezdama ti bas i ne ide…