Današnji dan, sreda 4. jul 2012. godine ostaće zabeležen kao jedan od najznačajnijih dana u istoriji fizike, nauke, a može se reći i čovečanstva, kao dan kada je potvrđeno otkriće Božije čestice (tj. Higsove čestice.
Jutros, tačno u 9 sati u CERN-u je počeo seminar na kome su predstavnici eksperimenata CMS i ATLAS predstavili najnovije, preliminarne, rezultate potrage za Božijom česticom. Ove dve kolaboracije predstavile su rezultate koji su dobijeni na osnovu obrađenih podataka iz 2011. i dela 2012. godine. Među mnogobrojnim slušaocima, u sali se nalazio i Piter Higs, čovek koji je 1964. godine u jednom kratkom članku predstavio model koji je danas, po njemu, nazvan Higsov mehanizam a čiju osnovu predstavlja Higsova čestica.
Posle skoro 50 godina neuspešne potrage za Božijom česticom, ona je danas pronađena!
… itd, itd… ostatak teksta možete da pročitate pod pravim i jedinim ispravnim naslovom “Higs je otkriven, ali ko je uopšte taj Higs?”
Ovoj čestici, Higsovom bozonu, ime “Božija čestica” dao je Leon Lederman u istoimenoj knjizi “Božija čestica – ako je vaseljena odgovor, šta je pitanje”. Ironično ime “Božija čestica” izabrano je, kako kaže autor, po nagovoru izdavača, zbog bolje prodaje. Za razliku od ovog čudnog imena i ironičnog sitla pisanja, kojim L. Lederman objašnjava istoriju fizike čestica i potragu za elementarnim delovima materije, Leon Lederman je jedan od vodećih eksperimentatora u oblasti fizike čestica, nekadašnji direktor Fermilaba i dobitnik Nobelove nagrade za fiziku 1988. godine za okriće mionskog neutrina.
Ovo ime kasnije je postalo popularno u javnosti i medijima. Bez obzira na veliku dozu ironije, na koju je i sam autor knjige ukazao, kako ni na protivljenje Pitera Higsa naziv “Božija čestica” postao je zastupljen u široj javnosti a izaziva negativne reakcije u krugu stručnjaka.
Higsova (“Božija”) čestica nema nikakve veze sa Bogom, božanstvima, teologijom, religijom već samo sa tiražom jedne odlične knjige, čiji je autor, inače jedan od vodećih fizičara elementarnih čestica i dobitnik Nobelove nagrade, poslušao izdavača i izabrao taj naslov. Prema tome:
Sada kad smo rešili problem imena “Božije čestice”, više o otkriću Higsove čestice možete da pogldeajte u tekstovima:
- Higs je otkriven, ali ko je uopšte taj Higs?
- 5 sigma za Higsa! (ATLAS) – Higs je pronađen ! ! !
- 5 sigma za Higsa! (CMS)
Nikada se nece otkriti “srce” materije,naukom materijalnom.
“Cestica” i “Bog” se ne mogu spajati.”Cestica” je “Cestica”.”Bog” je “Bog”.Kako mrav moze pojmiti coveka iznad njega?Kako covek moze pojmiti “Boga” i pisati o “Bogu”?Hajdemo malo u digresiju ali naucnog tipa.Situacija 1:
Uzmete teleskop koji je izmisljen u 17 veku u vreme Nikole Kopernika i vremenskom masinom se vratite recimo u 10-i vek tipa 1043-e godine.Sa teleskopom u rukama kazete bilo kom ucenom coveku tada”Dokazacu Vam da je Planeta Zemlja okrugla evo pogledajte ovde kroz ovaj teleskop…”.Sta mislite da li bi neko pogledao kroz teleskop iz 17-og veka u 10-om veku ma koliko taj bio ucen ili bi pozvao nadlezne i strpali Vas u ludnici.Situacija 2:Dodje covek iz 27-og veka i kaze”Evo pogledajte u ovoj kutiji dokazacu Vam da ima Boga…”.DA li biste pogledali u kutiju u 2015-oj godini ma koliko znanje ovog sveta imali?”.