Ponovo je to doba godine – vreme je za kišu Perseida!
Kao i prethodnih godina tako i ovih avgustovskih noći nebo će povremeno osvetljavati meteori iz meteorskog roja Perseidi. Zrnca prašine, ostala nakon prolaska komete Swift Tuttle uleću u atmosferu naše planete, od poslednjih dana jula do polovine avgusta i tu sagorevaju ostavljajući sjajan trag na nebu.
Svake noći moguće je videti nešto veći broj meteora, tj. zvezda padalica, nego uobičajeno ali u ovom periodu je nekoliko noći posebno. Najviše meteora videće se noć pre i noć posle maksimuma. Ove godine maksimum Perseida predviđen je za 12. avgust od 14h do 16h po našem vremenu. Zbog ovoga najbolje noći za posmatranje su između 11/12 i 12/13 avgusta. Ako ste dovoljno strpljivi i odete daleko od svetla grada moćićete da vidite i nekoliko stotina “zvezda padalica”! i zamislite isto toliko želja 🙂 Dok posmatrate meteore zrnca komete uletaće u našu atmosferu brzinom od oko 70km/s, zagrevaće se i sagorevaće plavičastom svetlošću na visini od oko 100 km iznad Zemlje.
Najbolji način za posmatranje meteora je da odete negde daleko od grada i udobno se smestite. Astronomska oprema vam nije potrebna, potrebno je samo strpljenje. Meteori se pojavljuju svuda na nebu, ali najbolje je da gledate u jednom pravcu, prema zenitu ili prema istoku ili jugo-istoku. Posmatranje može da počne negde posle 22h ali najviše meteora treba očekivati tek posle 2h ujutru. Nažalost, u otprilike u to vreme pojaviće se i Mesec, koji će sa 25-30% svog diska obasjati istočni deo neba. Ipak, nije sve tako strašno. Mesec neće mnogo da smeta meteorima, a nalaziće se između dve najsjajnije planete – Venere i Jupitera, pa će i ta slika predstavljati zanimljiv i lep prizor.
Ako krenete na posmatranje i odlučite da brojite zvezde obavezno ponesite i vaš Android telefon ili iPhone. Osim što mogu da posluže kao zgodna baterija mogu da pomognu i u brojanju meteora. Taj broj meteora koji zabeležite u telefonu neće vam koristiti samo da se hvalite drugaricama i drugarima koliko ste meteora videli već će biti poslat i NASA-i u centar za prikupljanje i obradu podataka o meteorima. Na ovaj način, ovo romantično posmatranje meteora može da da i doprinos istraživanju i nauci (neka neko sada kaže da nauka nije lepa!). Aplikaciju Meteor Counter možete da preuzmete sa Google Play ili App Store.
Vedro nebo i srećan lov! Pišite koliko ste meteora videli.
Pre odlaska na posmatranje pogledajte zanimljv video koji je pripremio ScienceCast o Perseidima:
(Fotografija: Wally Pacholka/APOD 14. avgust 2008)