Juče, 10. septembra, u 13h 35min 30s u atmosferi Jupitera registrovana je snažna eksplozija. Prvi izveštaj o ovoj eksploziji stigao je od astronoma amatera Dan Petersen (Wisconsin, SAD) a zatim je stigla potvrda i snimak koji je napravio George Hall (Dalas, SAD).
Dan Peterson, koji je ovu eksploziju video kroz Meade LX200 teleskop od 12″, opisao je kao sjajnu belu eksploziju koja je trajala oko 2 sekunde. Ova vest brzo je stigla do Udruženja posmatrača Meseca i planeta i Britanskog društva astronoma, a odatle do mreže profesionalnih astronoma.
Prvi snimak ove eksplozije napravio je George Hall, koristeći isti tip Meade LX200 teleskopa. On je u isto vreme snimao Jupiter ali nije primetio eksploziju. Kada je dobio informaciju o eksploziji pregledao je snimke i pronašao je fotografiju eksplozije.
Još uvek nije poznato da li je eksplozija nastala udarom asteroida ili komete, koje su dimenzije tog tela i da li će na atmosferi Jupitera ostati neki trag.
Tokom prethodnih godina zabeleženo je nekoliko sličnih sudara na Jupiteru, od kojih je sigurno najpoznatiji sudar komete Shoemaker-Levy/9 iz 1994. godine, kada je u atmosferi nastala crna “mrlja” prečnika 12000 kilometara i oslobođeno 600 puta više energije od ukupnog nuklearnog naoružanja na Zemlji. Poslednji zabeležen sudar na Jupiteru desio se 2010. godine.
Svi oni koji imaju teleskope “ožiljke” ove eksplozije mogu da potraže na Jupiteru u ranim jutarnjim časovima.
(Fotografija: George’s Astrophotography)