Koliko puta ste videli nešto što “šeruju” vaši prijatelji na Facebook-u i bez razmišljanja kliknuli i vi na dugme “podeli” (share)? A koliko puta ste pomislili da je ono što dele (ili “šeruju”) vaši prijatelji tačno, poverovali u to i prihvatili kao pouzdanu informaciju?
Siguran sam da je puno onih koji bi na oba prethodna pitanja odgovorili sa “mnogo” ili “često”, ako ste u toj grupi (i slučajno čitate ovaj tekst) dobro razmislite o vašim postupcima i ubeđenjima!
Poslednja u nizu besmislenih “informacija” koja se proširila Facebookom je “velika tajna oznaka” na tubama paste za zube, krema i ne znam čega još. U originalu, uz sliku, nalazi se tekst koji oznake tumači na sledeći način:
Znate li značenje kvadrata na stražnjem dijelu tuba kreme, paste za zube, šampona, itd.?
Jeste li ikada primijetili da na svakoj tubi, postoji oznaka.One su: crna, tamno smeđe, tamno plave, tamno zelene boje (obično tamne boje).
Dakle, što to zapravo znači?
Tamni kvadrati pokazuju da se za proizvod koristite isključivo kemijske supstance!
Crveni kvadrat pokazuju da je proizvod je oko 70% kemije i 30% prirodnih proizvoda.
Zelene oznake pokazuju da je taj proizvod bez kemikalija i da se sastoji samo od prirodnih sastojaka!
Brinite o svom zdravlju i zdravlje svoje djece.
Podijelite s prijateljima možda njih zanima!
Neko se setio da za tri boje dodeli značenje i svi to počeli da dele, šeruju, veruju i proveravaju u kući i prodavnici. Naravno, prvo su, za svaki slučaj, informaciju prosledili dalje pa je tek onda zapamtili i krenuli u lov na štetne proizvoide označene crvenim, plavim, zelenim ili crnim kvadratićima. Da li je iko od onih koji su podelili tu važnu informaciju i sliku sa svojim prijateljima o tome razmislio? Verovatno nije jer da jeste primetio bi mnogo stvari koje ukazuju da takvo nešto ne može da bude tačno.
Ako ste nekad malo bolje pogledali proizvode, ušli u štampariju ili neku fabriku za pakovanje videli bi da ovakve oznake postoje svuda. One nemaju nikakve veze sa onim šta se unutra nalazi, hemijskim sastavom i sličnim zaverama i tajnim kodovima (nikako da shvatim odakle nekome ideja da se podaci navedeni uz pomenutu sliku obeležavaju na ovako “tajnovit” način, čemu bi to to uopšte služilo?!?!?). Ovaj tip oznaka na proizvodima (i svim štampanim stvarima) koristi se za kontrolu štampe, automatsku kontrolu transporta i pakovavanja proizvoda ili nešto slično i nema nikakve veze sa sastavom proizvoda!
Slične oznake nalaze se na štampanom materijalu, neposredno nakon izlaska iz štamparije. U štampi koriste se dva metoda formiranja boja, štampanje u CMYK sistemu boja i u tonovima. Prvi metod je relativno poznatiji, sličan je poznatom RGB sistemu boja, u kome se formiraju boje na monitoru, i koji koristi tri boje (R – crvena, G – zelena, B – plava) za pravljenje svih ostalih boja. Na isti način kao što RGB stvara boje na vašem monitoru CMYK (C – cijan, M – magenta, Y – žuta, K – crna) stvara boje u mašini za štampanje (od običnog kolor laserskog štampača do profesionalnih mašina).
Tokom štampe, nevidljivo za korisnika, svaka od ovih boja nanosi se pojedinačno. Štampači to rade na jednostavan način, “u letu”, ali kod profesionalnih metoda štampe (ofset štampa) velikog broja primeraka prvo se formiraju odgovarajuće ploče (filmovi) za svaku od ovih komponenti – boja i njihovim spajanjem dobija se odgovarajuća slika. Da bi štampa bila lakša i bolja kontrola kvaliteta na ivici štampanog materijala dodaju se različite oznake – kvadratići sa svakom bojom i druge oznake. Na ovakav način moguća je proveriti da li su boje onakve kakve treba da budu, da li je položaj ploča odgovarajući i centriran i slično. Često na ivici postera ili u časopisima možete da vidite neke od ovih oznaka.
Na sličan način kao CMYK funkcioniše i štampa u tonovima (“spot” boja). Jedina je razlika u tome što se za ovu vrstu štampe ne koriste standardne četiri komponente (CMYK) već se komonente dobijaju prethodnim mešanjem boja na odgovarajući način. Najpoznatiji industrijski standard za ovu vrstu štampe je Pantone, koji definiše paletu boja, njihova imena i oznake. Kod ovog metoda štampe otisak je moguće dobiti korišćenjem različitog broja tonova, u zavisnosti od boja koje je potrebno odštampati. Kao i kod CMYK štampe i ovde se na ivici dodaju kontrolni elementi za kvalitet boja, položaj ploža za različite tonove itd.
Osim oviš tamparski oznaka na proizvodima se susreću i oznake koje su neophodne da bi mašine mogle da upakuju proizvode. Ove oznake služe da bi se proizbodi kretali trakom uvek na isti način, da bi ih mašine na isti način ubacivale u kutije i druge slične operacije (slično kao kodovi na međunarodnoj pošti ili na prtljagu u avio saobraćaju). Ove oznake najčešće se štampaju u boji, tonu, koja je najprisutnija na proizvodu.
Jedna takva oznaka je i pomenuta oznaka na tubi paste za zube ili kreme. Kakvo čudo – boja oznake odgovara boji teksta ili prekriva veliku površinu zaštitnog znaka proizvođača ili proizvoda!
U logici postoji jedan jednostavan, zanimljiv i izuzetno koristan princip koji se naziva Okamova oštrica. Taj princip kaže da je uvek tačna ona teorija koja nešto objašnjava uvođenjem najmanjeg broja pretpostavki. Ovaj princip izuzetno dobro funkioniše u praksi! Šta mislite da li je verovatnije da:
- “tajna” oznaka opisana na fotografiji postoji, da za nju niko ne zna do sad, da se prve informacije o takvoj oznaci pojavljuju na Facebook-u, iz neimenovanog izvora i da se ta važna vest prenosi sa jednog na drugog čoveka
- neka oznaka postoji , neko je izmislio “zanimljivu” priču i lasirao je u javnost namerno ili slučajno, ljudi vide priču koja “otklriva veliku tajnu i zaveru moćnih kompanija” poveruju i pokrenu lavinu
Ne znam šta mislite ali drugi način uvodi mnogo manje pretpostavki i sadrži mnogo više činjenica. Scenarijo viđen toliko mnogo puta. Proćiće brzo vreme ovih oznaka a, nažalost, pojaviće se neka nova strogo čuvana “tajna” o kojoj svi znaju sve.
Kad se ta tajna bude pojavila, pre klika na dugme “podeli” (ili “share”) stanite sekund, razmislite, a možete da posetite i www.google.com, ako nemate vremena da čitate i razmišljate onda bar ne doprinosite širenju. Možda, tj. uvek, ta tajna i nije tajna nego jedna velika laž, dokaz neznanja, neinformisanosti i lakovernosti.
Eto
http://www.smedia.rs/biznis/vest/41360/Higijena-Hemija-Prirodni-proizvodi-Kozmetika-Znate-li-sta-znace-kvadratici-na-pastama-za-zube-kremama-samponima.htm
Da li se sećaš onoga što je bilo devedesetih… Marlboro četvorka, petica…
Od kojih li je svemirskih sastojaka ova Milka onda? 🙂 http://www.chocozone.net/images/wrappers/milka005273569.jpg
Zato je vazno nauciti ljude da kriticki razmisljaju i da umeju da selektuju informacije kojih je previse na internetu, da naprave razliku izmedju cinjenica, predpostavki i misljenja, primarnih i sekundarnih informacija, kao i da nauce da tragaju za informacijama.
Znati da zakljucak mora biti argumentovan cinjenicama i takodje razumeti da su teorije promenjive u skladu sa saznanjima.
Ma cuti, da su se setili da bace pogled na neka kartonska pakovanja bilo kojeg slatkisa, ili hrane. A jos ludje, npr na pakovanju nekog praska za pranje vesa, gde dominira zelena, ispade da je od prirodnih sastojaka,…
Ma dokazano je da ljudska glupost nema granica, i da treba uvesti i “kaznu” za taj prekrsaj
Čoveče, koji idiotizam… A odmah iznad “tajne” oznake, piše sastav proizvoda, i naravno gomila “hemilalija” koja se nalazi u svakom od njih.
Sećam se da sam pre možda dve godine na jednom blogu pročitao tekst o “tajnim” šarama i brojevima na kartonskoj ambalaži mleka po kojem brojevi označavaju koliko je puta mleko bilo reciklirano. Pokušao sam da objasnim, ali autor nije dovodio u pitanje svoju teoriju. To je bila jedna od najglupljih teorija zavere koju sam ikada pročitao. Majka svih gluposti.
Hvala Milane za ovaj tekst, koji ću sa zadovoljstom podeliti prijateljima.
Sto se tice nekih oznaka na mleku, lekovima da to je istina da imaju veze . Ma koliko to znacilo da je u pitanju sara od stampe itd ali ima veze . Ovo ne pricam napamet. Evo banalog primera koliko se neke stvari prepakuju odavno. Lekovi primera imate velike kontigente lekova koji se ne prodaju tj jedne vrste jer proizvodjac je proizveo i distribuirao ogromne kolicine misleci da ce u recimo zimskoj sezoni biti vece potrebe za antbioticima itd. Po isteku roka vecina misli da se ti lekovi unistavaju sto naravno nije istina Vec se od veleprodaja vracaju fabrikama koje vrse provere tog leka i ako nije izgubio lek vise od deset posto na jacini hemikalija taj lek se prepakuje i vraca u redovnu prodaju. Sad ce reci neko to je ubistvo ne naravno da nije jer vecina lekova ako nije promenio boju je i po istek roku pa cak i do godinu dana cesto sasvim uredu kao i onaj sa regularnim rokom. Jedino sto moze da bude je slabije dejstvo i to je to. Sto se mleka tice i tu ima neke istine da se kratrkotrajna mleka koja se nisu prodala u roku preradjuju i od njih rade dugotrajna jakom pasterizacjom ili se prave neki drugi proizvodi. Doduse kratkotrajna mleka su vise obojena voda nego sto je mleko. Skoro sam video podatak da je vecina “svezeg mleka“ u sustini mleko u prahu koje se uvozi a ono nase mleko se koristi za kisela mleka, sirevem,namaze, itd. Oznake na neki proizvodima imaju veze ali to generalno nije bitno
Odličan tekst samo nedostaje jedna bitna činjenica koja objašnjava motiv za pravljenje ove fotografije – autor fotografije je udruženje za zdrav život “Namaste Osijek” koje bavi promocijom i prodajom “zdravih i prirodnih proizvoda”. Morate da priznate da su smislili odličnu i besplatnu reklamu 🙂
Zbog cega neke tube nemaju kvadratic? Recimo medicinske – Sinoderm gel.
Korišćen je drugi način štampe/pakovanja
A ovaj tekst bas obiluje argumentima,odmah sam poverovala u svaku napisanu rec.