U Ženevi,u četvrtak 14. februar 2013 u 7:24 , dežurna ekipa u Kontrolnom centru CERN-a uklonila je snopove čestica iz Velikog hadronskog kolajder (LHC) i time uspešno okončala prve tri godine rada tog aksceleratora. Ovaj period obeležen je velikim napretkom u fizici, uključujući i otkriće nove čestice nalik Higsovom bozonu, objavljeno 4. jula 2012. Tokom poslednjih nedelja rada, količina zabeleženih podataka premašila je cifru od 100 petabajta (ekvivalent 700 godina filmova snimljenih u visokoj rezoluciji).
“Imamo sve razloge da bude veoma zadovoljni radom LHC-a u prve tri godine”, rekao je Rolf Hojer, generalni direktor CERN-a. “Akcelerator, eksperimenti, računarska postrojenja i kompletna infrastruktura radila je briljantno, i sada imamo velika naučna otkrića u džepu.”
Ovo je prvi duži period u kom će LHC biti ugašen. Tokom narednih meseci, sprovodiće se veliki radovi na remontu i održavanju celokupnog lanca akceleratora u CERN-u. LHC će se pripremiti za rad na većim energijama, a planiran je i remont detektora. Ponovno puštanje LHC-a u rad planirano je za 2015. godinu, dok će ostatak CERN kompleksa biti aktiviran u drugoj polovini 2014. godine.
“Treba sprovesti mnogo radova na konsolidaciji čitavog kompleksa akceleratora u CERN-u, kao i na samom LHC-u”, izjavio je Stiv Majers, CERN-ov direktor za akceleratore i tehnologiju. “Mi ćemo uraditi remont interkonekcija između LHC-ovih magneta, što će omogućiti da akcelerator radi na energijama od 7TeV po snopu kada 2015. godine nastavi sa radom.
LHC je premašio sva očekivanja tokom prve tri godine rada, proizvodeći znatno više podataka nego što je to prvobitno predviđeno. Fizičari koriste jedinicu pod nazivom “inverzni femtobarn” za merenje količine podataka. Do trenutka kada je poslednji sudar dva protona na visokim energijama zebeležen u decembru, ATLAS i CMS eksperimenti su zabeležili približno 30 inverznih femtobarna svaki, od kojih je preko 23 zabeleženo tokom 2012.
Da bi stavili stvari u perspektivu, nova čestica, čije je otkriće objavljeno 4. jula 2012, nađena je nakon analiziranja 12 inverznih femtobarna. To znači da fizičari i dalje imaju mnogo podataka koje će analizirati dok je LHC ugašen.
“Mnogo fizike će se raditi tokom perioda hibernacije, i to ne samo na LHC-u”, rekao je Serđo Bertoluči, direktor istraživanja u CERN-u. “LHC je vodeći eksperimentalni program u CERN-u, ali ipak predstavlja samo jednu komponentu vrlo raznovrsne istraživačke infrastrukture. Istraživanja su u toku na svim ostalim eksperimentima ovde, tako da se radujem mnogim zanimljivim rezultatime koji će nastati dok je LHC isključen.”
Tokom prvih nekoliko nedelja 2013. godine, u LHC-u su se odigravali sudari protona sa jonima olova kao deo programa čiji je cilj razumevanje materije kakva je postojala neposredno nakon Velikog praska. U protekla četiri dana rada LHC-a ponovo su vršeni sudari dva snopa protona, ovaj put na smanjenim energijama. Ovi podaci će se iskoristiti za tumačenje rezultata dobijenih iz sudara protona sa jonima olova. Do kraja nedelje nastaviće se studije sa jednim snopom. Nakon toga temperatura LHC-a će se podizati dok ne dostigne sobnu temperature, što je neophodno za početak radova na održavanju.