Departman za hemiju Prirodno-matematičkog fakulteta u Nišu se ove godine na festivalu nauke „Nauk nije bauk 5“ predstavio na štandu pod nazivom „Hemija u zemlji čuda“.
Posetioci festivala, pored eksperimenata koje su studenti hemije izvodili na samom štandu, mogli su da prate i predstavljanje hemičara na bini koja je organizovana dva puta u toku i prvog i drugog dana festivala. Pored već dobro poznatih eksperimenata „Zlatna kiša“, „Hemijski vrt“, „Kameleon“, „Plava boca“, „duga rastvorena u vodi“, „pretvaranje vode u vino“ i „Semafor“ izvedeno je još nekoliko eksperimenata i to „Slonova pasta“, „Duh iz boce“, „boje i biber koji beže“. Veliku pažnju privukao je eksperiment pod nazivom „Otisak prsta“, a posetioci su sa sobom mogli da ponesu kartice sa svojim potpisom i otiskom prsta. Najveću pažnju posetilaca štanda „Hemija u zemlji čuda“ privukli su eksperimenti „Hemijski kameleon“, koji u stvari prikazuje promenu boje rastvora od ljubičastih nijansi, preko zelenkasto-plave do žute-braon boje, usled spore redukcije mangana šećerom u alkalnoj sredini, i „Slonova pasta“ koja nastaje usled raspada vodonik-peroksida i stvaranja kiseonika, koji izaziva ubrzano penušanje deterdženta. Takođe, posetiocima je bio interesantan i „Duh iz boce“, eksperiment sličan eksperimentu „Slonova pasta“ samo što se upotrebaljava drugi katalizator reakcije, pa se dobija i drugi rezultat, ali je princip isti.
Na bini su pored već nekih navedenih eksperimenata posetiocima predstavljeni i eksperimenti „Hemijski vulkan“, „Zastava“, „Skakutavi natrijum“ i „Jež“. Pokazano je kako kupus može da posluži kao indikator, zatim predivne boje plamena koje daju soli pojedinih metala. Magija tečnog azota je takođe izazvala veliki pažnju, a naročito zakucavanje eksera bananom koja je prehodno zamrznuta pomoću tečnog azota!