Kako smo pisali juče na našem nebu u malom sazvežđu Delfin dogodila se gigantska eksplozija zvezde. Nekoliko astronoma s ovih područja potvrdilo je da je Nova Delphini 2013 i vizualno, bez tehničkih pomagala vidljiva na noćnom nebu. Golim je okom opažana i iz Vidulini opservatorije.
Tokom noći Gregor Srdoč je robotizovanim teleskopom EXO NEXT Vidulini Observatory snimio ovu eksploziju, čiji je sjaj ekvivalentan sjaju sto hiljada Sunaca! Načinjeno je gotovo tri hiljade merenja sjaja tokom noći!
Još je nekoliko naših kolega, astronoma amatera, takođe je snimilo ovaj događaj: Krunoslav Vardijan iz Zagorja (Swedruza Observatory), Marko Savić i Srdjan Pavlica iz Beograda, Jaroslav Grnja i Janko Mravik iz Vojvodine sa opservatorije Night Hawk. Astronom „F4ailure“ iz Zagreba načinio je skicu vidnog polja s ucrtanim položajem Nove Delphini 2013. Očekuje se da se i najveći teleskopi sveta okrenu prema ovoj zvezdi. Uhvatiti trenutk eksplozije Nove zvezde i pratiti razvoj događanja veoma je važno astrofizičarima u nastojanjima da bolje objasne procese i tok događanja rađanja, evolucije i smrti zvezda.
Prema fotometrijskim merenjima nezavisno izvršenim u Vidulini Observatory i Night Hawk Observatory tokom noći sjaj Nove Delphini iznosio je 5.210m (22:10LT), 4.800m (03:50LT) odnosno 5.109m (00:30LT). Jasno je vidljivo kako sjaj zvezde i dalje raste pa će u noći između petka i subote biti lako uočljiva na noćnom nebu golim okom! Prilikom eksplozija Novih i Supernovih zvezda njihov se sjaj poveća za red veličine, nekoliko hiljada do nekoliko desetina hiljada puta pa takve zvezde često svojim sjajem nakratko nadmaše čak i sjaj desetaka miliona zvezda u svojoj okolini. Kada bi se tako nešto dogodilo u našem neposrednom svemirskom komšiluku „veoma bi se negativno odrazilo na život na Zemlji“. Narednih noći astronomi će pažljivo posmatrati nove događaje oko Nove Delphini.
Marino Tumpić, astronautika.com
Juče je Japanski astronom Koichi Itagaki sa malim teleskopom od 7 inča otkrio novu zvezdu. Do sada je ta zvezda postojala ali je došlo do njene eksplozije tokom koje je povećala sjaj za nekoliko hiljada puta.
Ovo je bio dobar trenutak da usmerimo teleskop u taj deo neba i snimimo ovaj nesvakidašnji dogadjaj.
Nova je ova najsjajnija zvezda i procenjuje se njen sjaj na +6 magnitude što govori da je na granici vidljivosti golim okom ali vec malim dvogledima se može videti. Nalazi se izmedju sazveždja Strelica i Delfin.Jaroslav je uradio i fotometriju na osnovu nekoliko snimaka. Konkretno 6 snimaka od po 3 sekunde stakirano kalibrisano.
ABSOLUTE PHOTOMETRY
CALIBRATION STARS:
C1: 9.049
C2: 8.004
C3: 9.829NOVA
HELIO J DATE MAG +/-
———————————-
2456520.43765 5.109 0.014Observer: Janko Mravik & Jaroslav Grnja
FotoDif 3.86Snimano je SW 150/750 i sbig CCd kamerom ST7
Janko Mravik / AD Univerzum