Zvezdane staze
Copyright: Elements Imaging / Troy Casswell
Sunce, Mesec, planete i sve zvezde prividno se kreću po nebu. Ovo kretanje nastaje zbog rotacije naše planete oko svoje ose i za jedan pun krug “oko Zemlje” zvezdama je potreban jedan dan. Kretanje Sunca i Meseca lako primećujemo, ali kretanje zvezda… većina ljudi nikad i ne obrati pažnju na to. Ipak, ako pažljivo pogledamo videćemo da njihov raspored nije isti na početku i kraju večeri. Ovo prividno kretanje zvezda oko Zemlje zabeleženo je na ovoj, i mnogim sličnim fotografijama. Ako fotoaparat uperimo ka nekom delu neba i nepomeramo ga nekoliko minuta, ili sati, i neprekidno snimamo fotografiju za fotografijom nakon spajanja tih fotografija dobićemo jednu novu fotografiju na kojoj su iscrtani tragovi zvezda.
Na ovim fotografijama primećujemo i jednu zanimljivu stvar – ne kreću se baš sve zvezde isto, za isto vreme neke naprave manji a neke veći luk, dok neke skoro stoje! A jedna zvezda – Severnjača, ima posebno mesto – ona stoji ne kreće se već sve ostale zvezde kruže oko nje. Razlog za ovaj poseban položaj Severnjače je to što se ona nalazi skoro tažno iznad severnog pola naše planete pa dnevna rotacija Zemlje ne može da “pomeri” ovu zvezdu na nebu. Od ostalih zvezda one koje su prividno blizu Severnjači naprave manje tragove, dok one zvezde koje su dalje na nebu iscraju mnogo duže tragove.
Na sličan način snimljena je i današnja Slika dana. Ova fotografija snimljena je tako da obuhvata širok ugao, korišćen je objektiv od 14mm i uhvaćeno je vidno polje je 140 stepeni vertikalno i 270 horizontalno (tj. 3/4 punog kruga!). Snimana je u Australiji pa se na njenom desnom kraju vidi južni “zvezdani” pol, oko koga zvezde kruže isto kao oko Severnjače. Na levoj strani fotografije tragovi zvezda savijeni su na drugu stranu – ove zvezde prividno kruže oko Severnjače.