Najstariji eksperiment na svetu
Copyright: University of Queensland / NewsBlog @Nature.com
Najduži eksperiment u istoriji počeo je davne 1927. godine a cilj ovog eksperimenta je da pokaže da se katran ponaša kao tečnost. Iako izuzetno čvrst na sobnoj temperaturu i može se razbiti čekićem katran može da isteče kroz levak… ako se čeka dovoljno dugo. Zadatak pomenutog eksperimenta je da to i pokaže, tj. da nakon dovoljno dugo čekanja zabeleži kap katrana.
“Dovoljno dugo” čekanja na jednu kap u ovom eksperimentu znači 7-13 godina – za 86 godina trajanja eksperimenta samo 8 kapljica katrana je palo kroz levak u postavljeni sud. Perod između pada dve kaplice i formiranja sledeće je dugotrajan ali sam proces pada kaplice je izuzetno kratak i odigra se u deliću sekunde. Do sada niko nije video kako se to desilo već je primećen samo katran u posudi. Poslednja kaplica zabeležena je 2000 godine ali kamere koje si trebale da snime ovaj pad nisu funkcionisale. Naredna kapljica očekuje se do kraja ove godine.
Nažalost Džon Mejnston (John Mainstone), profesor koji je 52 godine vodio računa o ovom eksperimentu i čekao kap katrana preminuo je pre nekoliko dana nedočekavši da vidi rezultat eksperimenta o kome je brinuo prethodnih pet decenija. Ipak, profesor Mejnston imao je prilike da vidi video snimak rezultata sličnog eksperimenat u Irskoj, koji se izvodi u Dablinu od 1944. godine. Za ovaj eksperimen prof. Mejnston dobio je IgNobelovu nagradu za fiziku.
Eksperimen “pad katrana” biće nastavljen još dugo pošto u levku ima katrana za narednih 150 godina a profesora Mejnston na mestu “čuvara” najstarijeg eksperimenta naslediće njegov bivši student Andru Vajt (Andrew White).