Svakog dana koristimo internet ali da li se iko od vas zapitao kako internet zapravo radi?
Internet je kolekcija mreža koje su spojene u jednu globalnu mrežu, u stvari ime internet potiče od: „interconnected networks”- međusobno povezane mreže.
Svaki računar konektovan na internet, čak i vaš računar kući, je deo mreže. Vi se povezujete na mrežu vašeg provajdera (ISP- internet service provider) dok je vaš provajder povezan na neku veću mrežu, u suštini to je internet, mnogo mreža povezanih zajedno.
Svaki računar na internetu ima svoj indentifikacioni broj, IP adresu (IP – internet protocol). To je jedinstveni broj koji se dobija kada se računar poveže na internet.
Svaki sajt na internetu ima svoju IP adresu, na primer 46.102.242.186 je IP adresa ovog sajta, ali umesto da pamtimo brojeve mi koristimo DNS (Domain Name System), odnosno svakom sajtu se dodeljuje ime i tako 46.102.242.186 postaje svetnauke.org
Svi računari na internetu su ili serveri ili klijenti. Serveri su svi računari koji pružaju usluge ostalim raćunarima na mreži, ti ostali računari su klijenti. Postoje web serveri, e-mail serveri, FTP serveri itd.
Serveri imaju IP adrese koje se skoro nikad ne menjaju, tako da će server ovog sajta uvek imati ovu IP adresu 46.102.242.186, dok klijenti imaju adresu koja se menja svaki put kad se povežemo na internet.
To bi bilo to. Nadam se da vam je sad malo jasnije kako internet radi. Sledeći put kada pošaljete neku poruku putem interneta setite se da je ta poruka prešla kroz nekoliko različitih mreža pre nego što je stigla do svog cilja i to sve za delić sekunde.