- Alogoritmi (prvi deo)
- Algoritmi (drugi deo)
- Algoritmi (treći deo)
Algoritam u programiranju je najjednostavnije opis toka programa. Najčešće se predstavljaju preko blok dijagrama. Najednostavniji algoritam kojeg mogu da se setim jeste algoritam za sabiranje dva broja i ispis rešenja i on izgleda ovako:
Prvi simbol – elipsa, označava početak programa
Drugi simbol – “okrenuti” trapez, označava ulaz
Treći simbol – pravougaonik, označava neku obradu
Četvrti simbol – trapez, označava izlaz, odnosno ispis na ekran
Peti simbol – elipsa, označava kraj programa
U ovom programu izvršavanje se vrši u sledećim koracima:
Program prvo učita brojeve “a” i “b” sa standardnog ulaza(tastature), u sledećem koraku sabere ta dva broja i njihovu vrednost dodeli promenljivoj “c” i na kraju tu promenljivu “c” ispiše na standardni izlaz(monitor).
Uvek su nas ucili da prvo pisemo algoritam pa tek onda program. Taj metod jednostavno nikad nije funkcionisao za mene. Znam jos par ljudi koji nikad nisu koristili algoritme pri pisanju programa i jednostavno ih smatraju nepotrebnim. Postoje drugi nacini da se pristupi resavavanju problema koji takodje funkcionisu. Valjda to zavisi od nacina na koji covek razmislja. Ne kazem da su algoritmi losa stvar, naprotiv. Ali, treba znati da se apsolutno moze bez njih i da nisu obavezni.
Meni je lakse da uradim algoitam pa poom program tako sam valjda navikao. Kad nacrtam algortiam i resim problem lakse mi je da samo gledam u njega i kucam kod. Ali kao sto si rekao sve zavisi od navike, mada bih ja pocetnicima u programiranju preporucio da ih crtaju cisto da bi razvili algoritamsko razmisljanje, ako me razumes 🙂
To sto opisujes su blok dijagrami. Algoritam je apstraktniji pojam.
Algoritam je opis za resenje nekog problema, a jedan od nacina kako ga mozemo predstaviti(i najkorisceniji nacin) je putem blok dijagrama.
Postovani gospodine Milosevicu,
Da li radite u Maplu ili Mathcadu?