У Београду је данас почела прва конференција промоције науке. Планирао сам да информације о SCIPROM конференцији добијате у реалном времену, са места дешавања, али на жалост та идеја је пропала.
Иако сам се за конференцију регистровао на сајту конференције пре око месец дана одговор и потврда учешћа на SCIPROM стигли су тек у суботу. Пошто је прошло доста времена од регистраиције и није било никакве информације о могућности учешћа на SCIPROM конференцији, а било је промена на сајту, мислио сам да је концепт конференцијепромењен па сам и ја променио планове за одлазак у Београд. Због “оригиналног” начина слања (порука је садржала само фотографију од пар мегабајта и потпис) емејл је чак завршио и у SPAM фолдеру па је време за нову промену планова било још краће.
Непријатно ме је изненадило и то што је у овом емејлу поменута могућност презентовања постера а раније на сајту SCIPROM није постојала никаква информација о томе (или је ја нисам видео?).
Вероватно овакав начин обавештавања само пар дана пре почетка конференције не представња никакав проблем за некога у Београду или околини, али усагласити претходне планове и организовати пут, одлазак и боравак у Београду током трајања SCIPROM конференције за само два радна дана мени делује скоро немогуће.
Сигуран сам да ће извештаји и утисци свих учесника SCIPROM конференције бити позитивни, али мало се питам који је циљ и коме је SCIPROM стварно намењен. Мислио сам да сви релевантни учесници из Србије треба на време да буду обавештени о могућности и начину учешћа на конференцији али изгледа да сам погрешио, у вези организације или релевантности сајта “Свет науке” у популаризацији науке у Србији.
Упркос жељи да “Свет науке” објави извештај са прве научнопопуларне конференције у Србији са лица места због оваквог развоја догађаја преносим вам само саопштење за медије Центра за промоцију науке о овој конференцији.
Надам се да ће конференција бити успешна и постати традиционална, да ће ови проблеми бити решени следеће годинеи да ће “Свет науке” следеће године да преноси информације са места одржавања друге SCIPROM конференције.
У Београду се од 2. до 3. октобра одржава највећи научнопопуларни догађај ове године – Прва регионална конференција промоције науке
Ове јесени, под покровитељством Унеска, Центар за промоцију науке организује Прву регионалну конференцију промоције науке – SCIPROM. Конференција се одржава 2. и 3. октобра у Београду. Циљ Конференције је да окупи стручњаке у области промоције науке: промотере науке и ентузијасте из регије, како би разменили искуства, ојачали мрежу и заједнички формулисали наредне кораке у правцу јачања и продубљивања везе између науке и друштва у нашој регији.
SCIPROM Конференцију чини 13 панела: три главне сесије и 10 паралелних, 87 говорника, око 300 регистрованих учесника и 6 пратећих догађаја (научни кампови, УНЕСКО школа, постер сесије, бизнис бистро, Chevening отворени дан и друштвени програми).
Састанак конзорцијума EU COMENIUS пројекта научних кампова чини претконференцијски програм који почиње 1. октобра.
Унескова школа представља специјалну интерактивну школу научног новинарства за Југоисточну Европу, и организује се у оквиру Конференције као паралелни програм у трајању од 3. до 5. октобра у простору хотела Парк.
У оквиру SCIPROM конференције, представници Chevening фондације, заједно са представницима Амбасаде Велике Британије у Београду, у оквиру Chevening отвореног дана представиће могућности и детаље у вези са процесом стипендирања и студирања у Великој Британији.
SCIPROM конференција се одржава у просторијама Народне банке Србије, у Немањиној улици (улаз из Улице Светозара Марковића).
Истражите више o SCIPROM Регионалној конференцији промоције науке.
Apsolutno se slazem da je bila losa organizacija. Tacno je da su potvrde registracije poslate kasno, a sto se prijave poster prezentacija tice, tacno je da je to objavljeno tek sa mailom kojim je potvrdjena registracija na skupu (tri dana pred sam skup). Paneli su bili lepo organizovani, bilo je puno korisnih informacija, ali nazalost razocaran sam cinjenicom da na panel diskusiji vezanoj za festivale nauke nije bilo mesta za festival nauke “Nauk nije bauk”, iako je trebalo da bude spomenut. Takodje, pri registraciji data je opcija da se izaberu panel diskusije na kojima bi ucesnici zeleli da prisustvuju i naravno siguran sam da je bilo ljudi koji bi otisli na sve ili skoro sve panel diskusije. Na kraju je ispalo da su panel diskusije podeljene, tako da su neke od njih isle paralelno i naravno osoba nije mogla sve to da isprati (kao primer navodim panel diskusiju na temu naucnih kampova i ekonomije znanja koje su isle paralelno). Ideja jeste dobra i treba je podrzati ali se mora ozbiljnije pristupiti u realizaciji i nadam se da ce sledece godine biti prilike da neko i iz Nisa ili barem sa Univerziteta u Nisu i festivala nauke prenese svoja vidjenja kada je rec o promociji nauke.