- Alogoritmi (prvi deo)
- Algoritmi (drugi deo)
- Algoritmi (treći deo)
Kada je potrebno neku naredbu ili blok naredbi ponoviti više puta tada koristimo petlje.
Razlikujemo brojačke i iterativne petlje. Kod brojačkih se unapred zna koliko puta se ponavlja telo petlje dok se kod iterativnih naredbe uzvršavaju sve dok je neki uslov ispunjen. Iterativne delimo na one sa preduslovom i na one sa postuslovom. Kod petlji sa preduslovom prvo se proverava da li je neki uslov ipunjen pa se tek onda izvršavaju naredbe dok se kod ovih drugih izvšavaju naredbe pa se tek onda proverava da li je uslov ispunjen, tako se osigurava da se telo petlje izvrši bar jednom.
FOR petlja se sastoji od početne vrednosti, krajnje vrednosti i koraka uvećanja. U sledecem primeru vršimo sabiranje svih projeva od 1 do N.
Vidimo da petlja kreće od nule i izvršava se sve dok je promenljiva i manja ili jednaka zadatom broju N i u svakom koraku se povećava za 1(i++).
WHILE petlja se satoji od uslova, dok god je taj uslov ispunjen telo petlja se izvršava. Kod while petlje moramo da pazimo da ne upadnemo u beskonačnu petlju. Na sledećem primeru vršimo sumiranje brojeva koji se unose sa tastature sve dok je suma manja od 100.
Pre početka petlje postavili smo sumu na 0 i sve dok je ta suma bila manja od 100 izvršavale su se naredbe u grani DA, čim je suma prešla 100 uslov više nije bio ispunjen i izašli smo iz petlje.
DO WHILE petlja – kod ove petlje prvo se izvršava blok naredbi pa se potom proverava da li je neki uslov ispunjen, time se postiže da se naredbe izvrše bar jednom bez obzira da li je uslov ispunjen ili nije. Sledeći primer je algoritam koji radi isto što i prethodni ali je urađen sa DO WHILE petljom.