“Hibridno” pomračenje Sunca – 3. novembar 2013
Credits: Credit: Ben Cooper / LaunchPhotography.com, Space.com
Stanovnici severne Amerike i Afrike danas su imali priliku da posmatraju jedno zanimljivo i vrlo retko pomračenje Sunca. Sva pomračenja Sunca nastaju kad se Mesec nađe između Zemlje i Sunca. U zavisnosti od međusobnog položaja ova tri tela razlikuju se i vrste pomračenja, pa tako pomračenje (u trenutku maksimuma) mogu biti delimično, totalno i prstenasto.
Delimično pomračenje je najčešće i nastaje kad Mesečeva senka ne prekrije u potpunosti disk Sunca. Kod svakog pomračenja na najvećem delu Zemlje gde je pomračenje vidljivo ono se vidi kao kao delimično. Totalno pomračenje nastaje kad mesečeva senka u potpunosti “sakrije” Sunce. Kako je rastojanje Zemlja – Mesec promenljivo nekad se desi da je Mesec nešto dalji od naše planete pa njegova senka nije dovoljno velika da pokrije Sunce. U tom slučajnu u trenutku maksimuma oko Mesečeve senke ostane vidljiv jedan “sjajan” prsten Sunčeve svetlosti – ovo pomračenje naziva se prstenasto pomračenje.
“Hibridna” pomračenja nastaju kad tokom maksimuma dođe do promene tipa pomračenja, tj. prstenasto pomračenje postane totalno ili obrnuto. Tokom današnjeg pomračenja dogodilo se upravo to. Pomračenje je počelo kao prstenasto, ali tokom maksimuma Mesec se malo približio Zemlji i nastalo je totalno pomračenje. Ovakva pomračenja su vrlo retka, prethodno se dogodilo pre oko 150 godina a sledeće će biti tek posle 2170 godine.