Ova stranica se dopunjuje novim vestima. Zbog brzine kojom pristižu nove informacije moguće su greške. Najnovije vesti su na vrhu, direktan prenos preko NASA TV na kraju teksta.
(19:50h) Svi dostupni snimci i informacije ukazuju na to da je kometa ISON isparila tokom prolaska kroz perihel 🙁
(18:05h) Dok se kometa ISON približava Suncu ogromnom brzinom pristižu i nove fotografije. Sledeće fotografije stigle su sa satelita SOHO u 16:34h:
Osim razlike u boji (i ekspoziciji) snimaka na koronografima C2 i C3 razlikuje se i vidno polje ova dva instrumenta. Koronograf C3 hvata veće polje, od 3,7 do 32 radijusa Sunca, a koronograf C2 mnogo manje, od 2 do 6 radijusa.
Na ovim snimcima lako se uočava ogroman rep komete. Kometa je dosta sjajna ali njen sjaj je još uvek manji nego jutros. Dosta različitih procesa može da promeni sjaj komete na ovakav način (kratkotrajna erupcija gasa, nestabilnost jezgra, itd) ali trenutno ne postoji način da saznamo šta se dogodilo.
Komete su nepredvidljiva tela i uvek umeju da iznenade. Do sada čovečanstvo nije imalo prilike da na ovaj način i sa ovoliko preciznih instrumenata prati jednu kometu, a ISON čak i nije obična kometa pošto je njena putanja vodi neposredno pored samog “pakla” Sunca.
Prolazak komete ISON kroz perihel dogodiće se oko 19:37h.
(15:50h) Na dva današnja snimka komete ISON sa satelita SOHO primećen je iznenadan i veliki pad sjaja komete. Na gornjoj fotografiji, snimljenoj u 10:06h, sjaj na -2 mag (prema horizontalnim, belim, preosvetljenim pikselima na fotografiji), dok je na fotografiji snimljenoj u 13:54h sjaj mnogo manji (a tih piksela nema). (Izvor: Sky&Telescope)
(15:10h) Posle vesti od pre par dana koje su ukazivale na moguću dezintegraciju jezgra komete ISON (C/2012 S1) situacija se popravila i od juče pristiže sve više i više dobrih vesti o ovoj kometi.
Kometa ISON juče se pojavila u vidnom polju koronografa LASCO C3 na satelitu SOHO, koji sada prati njeno kretanje, od danas kometu prati i drugi koronograf na istom satelitu. Prema rezultatima posmatranja jezgro komete je dobro. Promene koje su zabeležene tokom prethodnih dana bile su posledica aktivnosti na komet i intenzivnog porasta sjaja, koji se kasnije vratio na normalu.
Za par sati kometa ISON dolazi do najopasnijeg dela putovanja oko Sunca. Večeras nešto posle 19h kometa ISON proćiće kroz perihel, tj. tačku najbližu Suncu, i tada će ledeno jezgro komete od usijane površine naše zvezde biti udaljeno samo malo više od milion kilometara. Ako kometa ISON preživi ovaj pakao Sunčeve toplote i gravitacije za nekoliko dana pojaviće se na nebu i verovatno će prirediti izuizetno zanimljiv i lep prizor. Kometa će sigurno biti vidljiva kolim okom ali još uvek nije moguće proceniti koliko će intenzivan biti njen sjaj.
Kometa je trenutno na rastojanju većem od 3 miliona kilometara od Sunca i ka perihelu se kreće brzinom većom od 250 km/s (950.000 km/h)
Svi oni koji su nestrpljivi i žele da saznaju kakva je sudbina komete večeras od 19h mogu da prate direktan prenos prolaska komete kroz perihel na Google Hangout-u koji organizuje NASA a između 18:45 i 19h počeće objavljivanje fotografija i video snimaka (gotovo u realnom vremenu) na sajtu SDO (Solar Dynamics Observatory). Pogledajte poslednje snimke sa satelita SOHO, tj. njegovih koronografa LASCO C3 i LASCO C2.
Direktan prenos: Space.com, NASA TV, Youtube Live, Ustream.
Najvažnije informacije i najzanimljivije fotografije i video snimke moćićete da pratite i na (Vašem omiljenom) sajtu Svet nauke.
Direktan prenos, preko NASA TV, možete da pratite i ovde: