Supernova SN2014J u galaksiji M82
Credit: Adam Block, Mt. Lemmon SkyCenter, U. Arizona / APOD
Tokom prethodnih nekoliko dana u astronomskoj javnosti pojavila se izuzetno zanimljiva best o eksploziji supernove u obližnjoj galaksiji M82. Ova supernova prvi put je viđena 21. januara a otkrili su je studenti osnovnih studija UCL (University College London) – Ben Cooke, Tom Wright, Matthew Wilde i Guy Pollack, i njihov profesor Dr Steve Fossey tokom vežbi u opservatoriji okviru redovne nastave! Cilj ovog časa bio je da studenti nauče da rade sa CCD kamerom i 0,35 metarskim teleskopom ali rezultat je bio potpuno drugačiji.
Profesor Fossey prijavio je ovo otkriće Međunarodnoj astronomskoj uniji i timu “lovaca” na supernove u SAD. Potvrda da je ovaj tim prvi otkrio supernovu stigla je sledećeg dana, 22. januara.
Supernova je nazvana SN2014J, što znači da je ovo deseta supernova otkrivena 2014. godini. Spektroskopska posmatranja pokazala su da je reč o supernovi tipa Ia, tj. o belom patuljku koji je prikupio dovoljno mase i eksplodirao.
SN2014J nalazi se u galaksiji M82 (Galaksija cigara) na oko 11 miliona svetlosnih godina od nas. Ova galaksija na nebu se može videti u blizini sazvežđa Veliki medved. Supernova se trenutno može videti kroz manje teleskope ali očekuje se da njen sjaj nastavi da raste tokom sledeće dve nedelje pa će ona verovatno postati vidljiva i kroz dvogled. Već sada je SN2014J po sjaju dominantan objekat u galaksiji M82.
Ova supernova je najbliža Zemlji u poslednjih 27. godina, jedna od najsjajnijih i najbliža posle dobro poznate supernove iz 1987. godine.
Fotografija galaksije M82 pre i posle eksplozije supernove:
Obozavam ovakve vesti , svemir je definitivno poseban na svoj nacin i nista nije tako misteriozno i lepo.
Nesto mi nije potpuno jasno. Supernova se obicno veze za nastanak pulsara (oko 2,7 suncevih masa) a nova za nastanak bele patuljke (oko 1,2 suncevih masa). Zbog toga se i javlja razlika u jacini ekslozije nove i supernove.
Ali u ovom slucaju SN2014J se veze za nastanak balog patulka (1a). Odkud to?
Molio bih autora za kratko objasnjenje!
Pozdrav iz Skopja
Postoje dve vrste supernova, jedne koje nastaju od nekih belih i druge koje nastaju evolucijom masivnih zvezda. Prvi tip (tj Ia, kako se tačno označava) može da nastane od belih patuljaka u dvojnim sistemima – ako takav beli patuljak počne da “čupa” gas sa obližnje zvezde njegova masa poraste iznad kritične i on eksplodira kao supernova.
Drugi tip supernova nastaje onda kad je masa zvezda veća od kritične i onda supernova nastaje eksplozijom crvenog džina. Nakon eksplozije u centru ostaje pulsar ili crna rupa.
Detaljnije u seriji tekstova o supernovama https://www.svetnauke.org/series/supernove