Kako nastaju snežne pahulje?
Credit: Иванов Вячеслав
Iako su vrlo malih dimenzija snežne pahulje svojom lepotom privlače veliku pažnju. Možda nam na prvi pogled deluju isto ali gotovo je nemoguće naći dve potpuno iste pahulje snega (ovo je teoretski moguće, ali praktično… gotovo da nije).
Svaka pahulja nastaje visoko u atmosferi, kada se hladne kapljice vode “sudare” sa česticama prašine u vazduhu.. Ove čestice dovode do toga da voda počne da zamrzava i na taj način počinje formiranje kristala leda. “Anomalija” vode, tj. njena specifična osobina da prelazak u čvrsto agregatno stanje stanje (led) dovodi do povećanja zapremine dovodi do toga da kristal počinje da raste. Ova osobina, zajedno sa karakteristikama vodonične veze u molekulima određuje oblik pahulje, kristala u obliku šestougla. Dok pahulja pada ka zamlji, ona sakuplja sve više i više vode. Novoprikupljena voda se hladi najbrže na ivicama i na taj način kristal raste, a sa svakog temena šestougla izrasta po jedan krak pahulje.
Konačan oblik pahulje određuju temperatura, vlažnost vazduha, količina vode koju pahulja sakupi, kao i veličina čestice koja je pokrenula formiranje kristala. Ako je temperatura vazduha niža pahulje koje nastaju su jednostavnije a njihov oblik je igličast, dok u uslovima nešto više temperature i vlažnijeg vazduha nastaju velike pahulje, izuzetno složenih oblika.
Današnja Slika dana donosi “time-lapse” film na kome možete da posmatrate formiranje jedne pahulje.