Orion maglina – nekad i sad
Credit: Henry Draper, Andrew Symes / PetaPixel
Nekada je bilo izuzetno teško snimiti dobru, za to vreme, astrofotografiju. Bili su potrebni veliki teleskopi i druga oprema iz najboljih opservatorija, a danas… samo jedan običan telefon daje neuporedivo bolje rezultate.
Crno-belu fotografiju sa leve strane snimio je fizičar i astronom amater Henry Draper davne 1880. godine. Fotografija je snimljena kroz 11-inčni refraktor namenjen za astrofotografiju. Ekspozicija je trajala 51 minut, a rezultat… za to vreme odlična fotografija, za danas – procenite sami, verovatno i niste ni pomislili da je to Orionova maglina.
Desno od nje – savremeno “čudo” tehnike. Fotografija koju je snimio Andrw Symes, astronom amater, 2013. godine. Ova fotografija snimljena je kroz manji, značajno jeftiniji amaterski teleskop od 8 inča, ekspozicija je bila višestruko kraća i iznosila je samo 1 sekundu, a fotografija je snimljena telefonom (iPhone). Razlika je očigledna, a mnogi će na ovoj slici i lako prepoznati Orionovu maglinu.
Isti objekat, 140 godina razlike, dve fotografije – očigledan napredak tehnike i neuporedivo veća dostupnost svega, svima. Mobilni telefoni ne samo što su postali moćniji od svih računara kojima je NASA raspolagala 1969. godine već su i njihove fotografske mogućnosti postale bolje od najbolje fotoopreme kojom su naučnici raspolagali u, ne tako davnoj prošlosti.
Iako bi mnogi bili zadovoljni fotografijom snimljenom telefonom, zahtevi nekih ljudi su neupredivo veći. Tehnološki napredak tokom prethodnih decenija omogućio je da profesionalna astronomska i fotografska oprema postigne nekada nezamisliv kvalitet fotografija.
Dok se amateri zadovoljavaju “običnim” fotografijama i jeftinijom opremom profesionalci žele mnogo više. Maglina Orion snimljena današnjom opremom, otprilike istog “ranga”, kao ona koju je koristio Henry Draper davne 1880. godine – fotografija sa Hubble teleskopa:
Savremena fotografska oprema, fotoaparati i telefoni, omogućuju nam da bez razmišljanja samo pritiskom na dugme napravimo, za mnoge, odlične fotografije, ali oni mogu mnogo više. Nažalost većina korisnika ovih “čuda” tehnike i ne pokuša da iz uređaja koje ima izvuče kvalitet bolji od minimuma.
Tehnologija je napredovala a cena koju smo platili je sve manja i manja kreativnost, kako u fotografiji tako i u svemu ostalom. Želja za učenjem i istraživanjem je nestala a instant(gram) umetnoci i “profesionalci” sa par klikom u auto modu su svuda oko nas…