Сваког пролећа научни институти и универзитети широм света позивају ученике и њихове наставнике да кроз целодневни програм искусе живот у првим редовима основних научих истраживања. Ови CERN-ови међународни часови “Masterclasses” пружају прилику средњошколцима да на један дан постану физичари елементарних честица и анализирају реалне податке сакупљене на експериментима CERN-овог Великог хадронског сударача – LHC-а. Овогодишњи “Masterclass” међународни часови ће привући више од 10 000 ученика средњих школа из 40 земаља између 12. марта и 12. априла 2014. и уједно прославити десет година од оснивања ове манифестација. У Србији се ова манифестација намењена најуспешнијим ђацима завршне године средњих школа организује већ шести пут и биће одржана 1. априла 2014. на Физичком факултету Универзитета у Београду и 5. априла 2014. на Природно-математичком факултету у Новом Саду.
Иако су научници на LHC-у већ открили Хигсов бозон, сакупљени подаци крију још много интересантних тајни које чекају да буду откривене. На “Masterclass” међународном часу, средњошколци раде са реалним подацима сакупљеним на LHC-овим експериментима. Идеја овог програма који се одржава сваке године је да омогући ученицима да раде као прави научници. Међународни час “Masterclass” је јединствена прилика да ученици раде раме уз раме са научницима и искусе како изгледају модерна истраживања у области физике”, рекао је Михаел Кобел, професор физике на Техничком универзитету у Дрездену и директор “Masterclass” програма.
Четири експеримента – ALICE, ATLAS, CMS, и LHCb – су учесницима Међународног часа за ову прилику омогућили приступ сакупљеним експерименталним подацима. Средњошколци ће испитивати производе судара елементарних честица које се убрзавају у прстену акцелератора дугом 27 километара и које достижу брзине врло блиске брзини светлости. Учесницима ће бити доступан широки спектар истраживачких задатака. На пример, ученици могу поново да открију Z-бозон или структуру протона, реконструишу “чудне честице” или измере време живота D0 бозона. Главна атракција је наравно лов на Хигсов бозон. Два експеримента ATLAS и CMS су средњошколцима ставили на располагање податке реалних кандидата за догађаје у којима је произведен Хигсов бозон како би трагали за овом ретком и доскора неухватљивом честицом врло кратког живота.
Научници на око 200 универзитета и лабораторија у 40 земаља широм света ће организовати Међународни “Masterclass” у својим матичним институцијама, а ове године ће бити укључени и нови учесници из Чилеа, Јамајке, Еквадора и Мексика. “Заправо, број учесника на овогодишњем међународном часу “Masterclass” је већи од броја института и земаља које учествују у ATLAS и CMS колаборацијама”, рекао је Ханс Питер Бек, копредседник Међународне групе за популаризацију физике честица (International Particle Physics Outreach Group – IPPOG).
Баш као што је то случај са многим правим колаборацијама у области физике честица, ученици ће искусити и аспект међународне сарадње. Пред сам крај овог истраживачког дана ученици ће путем видео везе ступити у контакт са истраживачима из CERN-а или Fermilab-а (Илиној, САД), као и са групама средњошколаца из других земаља и том приликом једни другима ће презентовати резултате свог мини истраживања. Главни координатори међународног часа “Masterclass” су Технички универзитет у Дрездену и QuarkNet група, уз тесну сарадњу са IPPOG-ом. “Снага IPPOG-а је у међународној мрежи активних физичара честица који представљају ослонац за успешну организацију CERN-овог међународног часа у толико земаља”, рекао је Ролф Ландуа, директор CERN-ове образовне групе.
“Masterclass” у Србији
Програм Међународног часа из физике честица “Masterclass“ који је заказан за 1. април 2014. године на Физичком факултету Универзитета у Београду и 5. април 2014. године на Природно-математичком факултету Универзитета у Новом Саду, одржаће се у периоду од 09.00 до 18.00 часова. Предавања активних младих истраживача у првој половини дана требало би да дају увид, како у теме и методологију основних истраживања материје, честица и сила које међу њима делују, тако и у комплексне експерименте што ће у другом делу програма омогућити ученицима да спремније обаве вежбе са реалним подацима добијеним у једном од тих експеримената у CERN-у. Истовремено, током целог дана, изабрани ученици завршних разреда средњих школа Србије који учествују у овој манифестацији, имаће прилику да се упознају са студентским животом на Физичком факултету Универзитета у Београду (посебно на Катедри за физику језгра и честица) и Природно-математичком факултету Универзитета у Новом Саду, као и да директно искусе део истраживања која се обављају унутар четири српске научне институције: на Физичком факултету, у Институту за физику у Земуну, на Природно-математичком факултету у Новом Саду и у Институту за нуклеарне науке „Винча“. На крају програма, ученици ће моћи да учествују у видео конференцији и да уз дискусију провере и упореде своје резултате са вршњацима и научницима из целог света код којих се истог дана одржава “Masterclass“. Ове године видео линк ће бити успостављен са универзитетима и научним институтима у Атини (Грчка), Лечу (Италија), Греноблу (Француска), Паризу (Француска), Лисабону (Португалија), Криту (Грчка) и Брагу (Португалија) . Као и увек, организацијом видео конференције руководе изабрани физичари-модератори из дежурног “Masterclass“ центра у CERN-у.
Један од главних циљева програма “Masterclass“ је приближавање физике честица младим и талентованим ђацима, а посебно онима који би требало ускоро да се определе за студије. У програму ће учествовати ученици који су остварили успехе на такмичењима из физике, а сви заинтересовани се могу пријавити преко интернет странице “Masterclass”’а у Србији: www.ff.bg.ac.rs/mcserbia.
Подршку у организацији ове целе образовно-научне манифестације у Београду обезбеђују четири научне институције: Физички факултет Универзитета у Београду, Институт за физику у Београду и Природно-математички факултет Универзитета у Новом Саду, као и Центар за промоцију науке Републике Србије и Министарство образовања, науке и технолошког развоја Републике Србије.
Додатне информације и пријаве:
Насловна страна “Masterclass“-а у Србији: www.ff.bg.ac.rs/mcserbia
Видео: видео снимак међународног мастер класа се може видети на адреси.
jedno pitanje,da li studenti drugih fakulteta mogu da dodju da slusaju izlaganje?