Izvor: Južne vesti, Autor: S. Janačković
Zašto je nebo plavo? Ko je izumitelj automobilskih svećica? Kako izgleda metilj pod mikroskopom, a kako skelet zmije? Šta pokreće CD? Kako bi Jung odredio vaš tip ličnosti?
Odgovori na sva ova, i još hiljade drugih pitanja, očekuju posetioce 6. festivala “Nauk nije bauk” koji je, u organizaciji Gimnazije “Svetozar Marković” otvoren u holu Elektronskog fakulteta u Nišu.
Oko 730 učesnika iz čak 8 država, na 55 postavki raspoređenih čak na dva sprata fakulteta, pokušavaju da posetiocima približe svet nauke.
– Sunce daje belu svetlost, a nebo je plavo. To je zato što plava svetlost, od svih ostalih iz spektra, pređe najveći put. Međutim, kada Sunce zalazi, dominira crvena boja, jer je crvena svetlost najmanje rasejava – objašnjava Aleksandra Marković, studentkinja Fakulteta za fizičku hemiju Univerziteta u Beogradu.
Osim njenog fakulteta, postavke na ovom festivalu ima još njih 20. Studenti Departmana za bilogiju i ekologiju Prirodno-matematičkog fakulteta predstavljaju zbirku leptira, insekata i posetiocima nude da uhvate insekta koji izgledom podseća na drvo.
– Ovo je paličnjak. Neki se boje da ga uhvate, a neki rado prllaze. Deca su uglavnom zainteresovanija. Evo, mogu da vide i lobanje svinje i ovce, skelet zmije, a pod mikroksopom i metilje, vaši, vinske mušice i komarce – priča studentkinja Sanja Stojkov.
Studenti Tehnološkog fakulteta u Leskovcu otkrivaju koje bi boje bio list da nema hlorofila, dok njhovi vršnjaci sa Građevinsko-arhitektonskog fakulteta ubeđuju posetioce da čelik na građevinama može biti zamenjen kartonom.
Pažnju posetilaca privukla je i mogućnost da sami plastičnim grabuljama kreiraju reljef na pesku, na kom je bilo moguće videti izohipse i izobare sa projektora.
Srednjoškolci iz 8 država
Tajne nauke predstavili su i đaci 15 srednjih škola. Učenice “Škole mode i lepote” govorile su o štetnosti “legalnih droga” – alkohola i cigareta, ali i mnogih ostalih vrsta, nudeći čak i verne imitacije svake od njih.
– Steroidi utiču na rast mišića, a osećaj snage je psihička posledica – jedna je od poruka koja se može čuti za ovim štandom.
Na postavci “Hemija u zemlji čuda”, posetioci dobijaju “magične zastavice” i posmatraju kako od potpuno belog papira, posle jednostavnog prskanja sprejem, nastaje srpska trobojka.
Đaci gimnazije domaćina pokazali su da je moguće imati baštu čak i u stanu bez terase. Plastične flaše, zasečene i napunjene zemljom, predstavljaju saksije koje treba povezati kao zavesu.
Za zalivanje dovoljna je jedna pumpa i crevo, a i kompost za prehranjivanje može biti proizvod samog baštovana. Anđelija Nikolić sa drugaricama pokazuje da sve to zaista funkcioniše.
Ostali drugovi iz njihove škole predstavljaju Island kao “zemlju vatre i leda”, đaci MTŠ “15 maj” upravljaju robotima koji raspoznaju boje pomoću androida ili daljinskog upravljača, a njihovi drugovi iz ETŠ “Mija Stanimitović” podsećaju da Tesla izumitelj bobine, paljenja, alternatora i svećica.
Kako će u budućnosti izgledati naše kuće pokazali su učenici Gimnazije “Goce Delčev” iz Kumanova. Kako je ispričao i predstavio na modelu “pametne” kuće Mario Veličkovski, svetlost, grejanje i kućne aparate uključivaćemo ili isključivati i kad smo daleko od doma, samo mobilnim telefonom.
Ljubav prema nauci već u osnovnoj školi
Da su i osnovci već ozbiljni naučnici, pokazali su đaci 11 osnovnih škola. Da je od zimnice moguće napraviti čak i bateriju saznali smo od učenika OŠ “8. oktobar” iz Vlasotinca. Njihovi vršnjaci iz OŠ “Sveti Sava” objasnili su “magiju” Fibonačijeve spirale.
– Ovu spiralu nalazite na svakom koraku, u njenom obliku su vilin konjic, puž, školjka, izgled olujne noći, akropolj, otisak prsta, pa čak i na ananasu, a Fibonačijevi brojevi (1,1,2,3,5,8,13…) su najzastupljeniji u prirodi – priča đak Branko Petković.
Đaci sekcije za maketarstvo OŠ “Ratko Vukićević” pokazuju makete koje su napravili zajedno sa nastavnikom Zoranom Ćirićem, a najponosniji su na svoju verziju aviona braće Rajt.
Nastavnice likovne kulture i hemije u OŠ “Kralj Petar I” pomogle su svojim đacima da od gipsa, vode i prehrambenih boja naprave raznobojne krede, a od sirćeta, palente i sode bikarbone vodene boje, koju su potpuno bezopasne, čak i jestive.
Za štandom “Mense” mnoge posetioce razljuti ako ne uspu da reše postavljene mentalne zagonetke, koje s druge strane, kako kaže Dušan Ilić, deci budu ponekad jednostavan zadatak.
Organizatori najvećeg festivala nauke jugoistočne Srbije nadaju se da će oboriti poršlogodišnji rekord kada ga je posetilo 18.000 ljudi. Oni pozivaju posetioce da dođu i u subotu, 28. marta od 10 sati.