23. maj – Međunarodni dan kornjača
Credits: Michele Westmorland / OneBigPhoto
Kornjače su jedan od najstarijih stanovnika Zemlje. Postoje duže od 250 miliona godina i šetale su našom planetom još pre vremena velikih dinosaurusa. Danas postoji oko 300 vrsta, od kojih više od polovine živi u vodi a ostale na kopnu. Pripadaju gmizavcima a najbliži srodnici su im krokodili i ptice. Velika mogućnost prilagođavanja osigurala im je opstanak do današnjih dana. Naseljavaju sve kontinte, osim u polarnim oblastima ima ih svuda – pustinjama, morima, rekama, možvarama i na kopnu. Najviše kornjača živi u Severnoj Americi i jugoistočnoj Aziji.
Osnovna karakteristika kornjača je koštani oklop, koji je jedinstven u životinjskom svetu.
Iako su kornjače preživele milione godina sada su postale ugrožene. Njihov najveći neprijatelj je čovek, a od svih vrsta većina spada u grupu retkih, zaštićenih ili ugroženih. Da bi ukazali na problem kornjača i upoznali što širu javnost sa ovom vrstom Američki centar za spašavanje kornjača (ATR) je 1990 godine pokrenula obeležavanje međunarodnog dana kornjača – 23. maj.
Poslednjih godina sve je više ljubitelja kornjača, a najveću popularnost imaju vodene kornjače koje se često čuvaju kao kućni ljubimci. Ako ste jedan od njih posetite Kornjace.com gde možete da saznate dosta toga o ovim zanimljivim životinjama.