Ako ne znate šta je broj Pi, ili kako se najčešće piše, danas je pravi dan da to saznate, a ako već znate onda je danas najbolji dan da zapamtite prvih deset cifara ovog broja!
Broj je jedan od najpoznatijih brojeva u matematici i predstavlja odnos obima kruga i prečnika. Verovatno se sećate poznatih formula iz osnovne i srednje škole , ili ? U ovim formulama za obim i površinu kruga i zapreminu lopte, osim poluprečnika pojavljuje se jedino još broj . Mnogo je primera iz matematike (i fizike) u kojima se ovaj broj pojavljuje. Ali, nije samo često pojavljivanje broja razlog za njegovu popularnost.
Broj nije baš nalik ostalim (racionalnim) brojevima. Još je Arhimed zaključio da je vrednost broja Pi približno , ali ubrzo se pokazalo da ova vrednost nije potpuno tačna. Tačna vrednost broja Pi iznosi:
… i tako dalje. Nema kraja, i nema ponavljanja decimala! Upravo to neponavljanje decimala ovaj broj ubraja u grupu iracionalnih brojeva. Neki drugi, manje poznati, iracionalni brojevi su ili . Koliko god se trudili nikad nećemo moći da izračunamo sve decimale broja Pi (), ili bilo kog drugog iracionalnog broja, niti da nađemo njihovo periodično ponavljanje.
Ova osobina čini broj toliko popularnim 🙂
Ovo vam je verovatno bilo poznato, ali pitate se možda zašto je baš današnji dan bitan za broj ? Razlog za to je činjenica da u Velikoj Britaniji ne samo što voze levom stranom ulice, već i mnoge druge stvari rade naopako drugačije od ostalih. Tako se u engleskom jeziku datum najčešće piše u izmenjenom redosledu. Mi bi današnji dan zapisali kao 14.3.15, ali u engleskom jeziku (a verovatno i na vašem računaru) današnji datum zapisuje se kao 3/14/15!
Pogledajte gore broj , prve dve decimale su tu svakog 14. marta. Ovo je bio razlog da fizičar Larry Shaw ovaj dan počne da slavi kao Dan broja . Prvi put je to uradio 1988. godine u San Francisco Exploratorium. Odlučio je da ovaj dan proslavi na originalan (i zanimljiv) način marširajući u krug i jedući pite (na engleskom se broj čita /paɪ/, tj. isto kao pita pie). Godine 2009. na 111. zasedanju Kongresa SAD, rezolucijom 224, Dan broja postao je zvaničan! Razlog za donošenje ove rezolucije bila je ideja da se ovaj dan posveti popularizaciji matematike kroz upoznavanje ovog zanimljivog broja.
Ali, današnji Dan broja nije isti kao ostali, on je vrlo poseban i jedinstven. Danas u 9 sati 26 minuta i 53 sekundi datum i vreme ispisaće prvih deset cifara ovog broja 3.141592653!
Samo da skrenem paznju na gresku u ovom tekstu: broj Pi je odnos obima kruga i precnika, a ne obima i poluprecnika.
Pozdrav
Greška u kucanju. Trebalo je da piše dvostrukog poluprečnika zbog forule koja sledi, ali verovatno je bolje prečnik.
Ispravljeno, hvala.