Ženeva, 05.04.2015. Nakon dve godine intenzivnih radova na održavanju i unapređivanju, Veliki hadronski sudarač (LHC), najmoćniji akcelerator na svetu, ponovo radi. Danas u 10 satii 41 minut, protonski snop ponovo je ubačen da kruži unutar akceleratorskog prstena od 27km, a u 12 sati i 27 minuta u prsten je ubačen da u suprotnom smeru kruži i drugi snop protona. Ovi snopovi su kružili na energijama od 450 GeV koje su dobili prilkom početnog ubrizgavanja u akcelerator. Tokom narednih dana biće testirani svi sistemi pre nego što se pristupi povećanju energije snopova unutar prstena.
“CERN je tu kako bi omogućio rad akceleratora za dobrobit celokupne zajednice fizičara”, rekao je Rolf Hojer, generalni direktor CERN-a. “Danas, srce CERN-a ponovo kuca u ritmu LHC-a.”“Povratak snopova u LHC predstavlja svojevrsnu nagradu za intenzivan i naporan rad brojnih timova”, rekao je Pol Kolijer, šef CERN-ovog Odeljenja za snopove.
“Naši operateri su veoma zadovoljni što su ponovo za “volanom”, puštajući u pogon pažljivo, korak po korak, ono što je efektivno jedan novi akcelerator.”
Tehničko zaustavljanje LHC-a predstavljalo je Herkulovski posao. Izvršena je konsolidacija oko 10 hiljada elektricnih spojeva između superprovodnih magneta. Dodati su sistemi zaštite magneta, dok su vakumski sistemi, sistemi za kriogeniku, kao i elektronika, znatno unapređeni. Štaviše, sada je moguće smanjiti vremenske intervale između paketa protona sa 50 na 25 nanosekundi, što omogućava znatno veći broja sudara protona u svakoj sekundi.“
Nakon dve godine truda, LHC je u odlicnoj formi”, rekao je Frederik Bordri, CERN-ov direktor za akceleratore i tehnologiju. “Ali najvažniji korak tek dolazi, a to je kada budemo povisili energiju snopova na nove, rekordne nivoe.”
LHC danas započinje drugu sezonu rada. Zahvaljujući poslu obavljenom u poslednje dve godine, akcelerator će funkcionisati na energijama bez presedana – skoro duplo većim nego u prvoj sezoni – na 6.5TeV po jednom snopu. Sa sudarima protona na ukupnoj energiji od 13TeV, koji se očekuju pre leta, eksperimenti u okviru LHC akceleratora će biti u mogućnosti da započnu istraživanje novih, još uvek neistraženih teritorija.
Mehanizam “Brut-Angler-Higs”, tamna materija, antimaterija i kvark-gluon plazma su samo neke od tema na meniju za drugu sezonu rada LHC-a. Nakon otkrića Higsovog bozona 2012. godine od strane kolaboracija ATLAS i CMS, fizičari će sada staviti Standardni model fizike elementarnih čestica na najstrožiji test ikada, tragajući za fizičkim efektima izvan dobro utvrđene teorije koja opisuje sve elementarne čestice i njihove interakcije poznate danas.
Pratite konferenciju za štampu uživo danas od 3.30h na sledećoj adresi.
Za više informacija:
- LHC, sezona 2: još snažnija mašina
- LHC, sezona 2: nove granice fizike
- LHC, sezona 2:ključne brojke/grafici
- Video i fotografije
(Izvor: IPB)