Sutra, 31. jula 2015, Mesec će postati plav! Ali, ne baš stvarno, astronomski i fizički plav, već “pesnički” 🙂
Plavi Mesec označava pojavu drugog punog Meseca u jednom kalendarskom mesecu. Kako kalendarski mesec traje 30 ili 31 dan (tj. 28/29 dana februar) a period Meseca iznosi 29.5 dana, tokom jednok meseca najčešće pun Mesec vidimo samo jednom, ali nekad nastane izuzetak i pun Mesec vidimo i drugi put. Taj drugi pun Mesec u istom kalendarskom mesecu naziva se “plavi Mesec”. Tokom jula pun Mesec mogli smo da vidimo 2. jula a videćemo ga ponovo i sutra 31. jula. Plavi Mesec isti je kao i svaki drugi pun Mesec, ista je boja, oblik i veličina. Baš ništa zanimljivo i neobično ne događa se na Mesecu. Jedino je ime drugačije. Pojam “plavi Mesec” često se koristi i da označi neku retku pojavu, usamljenost, neuzvraćenu ljubav i slično.
Blue Moon…. You saw me standing alone, without a dream in my heart, without a love of my own.”
Elvis Prisli
Plavi Mesec se u proseku pojavljuje jednom u 2-3 godine. Prošli put to je bilo 31. avgusta 2012, a pre toga 31. decembra 2009. godine, a sledeći put pojaviće se 31. marta 2018. godine.
[alert-warning]Ako ste na sajt “Svet nauke” stigli u potrazi za značenjem plavog Meseca u astrologiji, horoskopu i sličnim temama obavezno pročitajte ovaj tekst.[/alert-warning]
Izvorno značenje pojma “plavi Mesec” u astronomiji bilo je nešto drugačije. Izvorno, i jedino ispravno, značenje ovog pojma označavalo je treći pun Mesec u godišnjem dobu u kome se pun Mesec pojavi četiri puta. U toku svakog godišnjeg doba pun Mesec se najčešće pojavljuje po tri puta, ali i ovo pravilo ima izuzetaka. Ovaj izvorni plavi Mesec mogli smo da “vidimo” 21. novembra 2010 godine, a zatim 21. avgusta 2013, a ponovo će se pojaviti 21. maja 2016. godine. Pogrešna interpretacija pojma plavi Mesec nastala je sredinom XX veka, tačnije 1946. godine kada je časopis Sky & Telescope objavio članak “Once in a Blue Moon” u kome je prvi put pojam “plavi Meseca” pogrešno interpretiran. Ubrzo je Sky & Teleskope potvrdio da je u izdanju iz 1946. godine napravljena greška u računu. Marta 1999. godine Sky & Teleskope ponovo je objavio članak u kome je ukazao na grešku u tekstu iz 1946. godine, ali ova pogrešna definicija ostala je u upotrebi.
Uprkos jasnoj grešci u tumačenju definicije danas je najpoznatija (i najzanimljivija) ova pogrešna definicija iz 1946. godine. Zanimljiva razlika između ova dva “plava Meseca” je u tome što onaj originalni, vezan za godišnja doba, važi za celu Zemlju dok ovaj drugi, sutrašnji, zavisi od časovne zone. Sutrašnji pun Mesec nastupiće u 10:46h po univerzalnom vremenu (tj. 12:46h po našem) pa će se u našim krajevima “videti” kao plavi Mesec.
Potražite sutra Mesec, najbolje neposredno posle izlaska, možda vas “plavi Mesec” iznenadi svojom pravom bojom, najverovatnije će to biti crveni “plavi Mesec”.
A možda ipak bude i pravi plavi Mesec 🙂 Izuzetno retko, bez obzira na fazu i gore pomenuti definiciju, može stvarno da bude plav. Ova pojava može nastati kad u atmosferi ima samo čestica prašine ili dima tačno određenih dimenzija (malo većih od talasne dužine crvene svetlosti, tj. od oko 0.7 mikrometara). Uslovi za pojavu plave boje Meseca najčešće nastaju nakon velikih vulkanskih erupcija, najpoznatiji zabeleženi događaji su nakon erupcije vulkana Krakatoa (Indonesia, 1883), El Chichon (Mexico, 1983), St. Helens (SAD, 1980) i Pinatubo (Filipini, 1991).
(Foto: TimeAndDate and bigstockphoto.com/Kamira)
Sjajan post ali – “Mesec će biti postati plav…” molim vas…
Ispravljeno u tekstu, hvala.