Međunarodni Ada Lovelace dan će i ove godine biti obeležen u Beogradu, i to 11. oktobra u Startit centru sa početkom od 18h.
Nekoliko godina unazad, svakog drugog utorka u oktobru se obeležava ovaj dan sa ciljem da se u lokalnim zajednicama skrene pažnja na žene koje se bave nekom od STEM oblasti (nauka, tehnologija, inženjerstvo i matematika) i ostvaruju izvanredne rezultate, a čiji je rad nedovoljno poznat javnosti.
Upravo te žene i devojke svojim primerima treba da osvetle ono čime se bave, skrenu pažnju na svoj rad i motivišu nove generacije da svoja zanimanja potraže u ovim oblastima, koje su okosnica za sve poslove u budućnosti.
Ada Lovelace je bila izvrsna matematičarka, ali i velika vizionarka. Još davne 1834. godine objavila je ono što bismo danas smatrali kompjuterskim programom koji može da izračunava Bernulijeve brojeve. Bila je prva koja je videla potencijal analitičke mašine za koju je napisala program i smatrala je da bi pored računanja brojeva ona mogla stvarati muziku i umetnost uz odgovarajuće instrukcije. To je i razlog zbog čega se upravo Ada smatra pionirkom u svetu programiranja.
Nedovoljna informisanost i predrasude se često pojavljuju prilikom biranja profesije i usmerenja, i zato je bitno što više razgovarati o ovim temama. Nijedan izbor profesije ne treba da bude okaraterisan kao muški ili ženski, i upravo zato ćemo 11. oktobra imati priliku da čujemo nekoliko sjajnih naučnica i inženjerki koje će govoriti o svom razvojnom putu, uspesima, ali i radu koji im je prethodio.
Neke od govornica koje će vas provesti kroz put svojih izbora do onoga što su danas njihovi rezultati rada su:
- Dragana Ilić, astrofizičarka i asistentkinja na katedri za astronomiju Prirodno-matematičkog fakulteta u Beogradu
- Milana Minja Milošević, doktorantkinja Elektrotehničkog fakulteta u Beogradu, inženjerka softvera sa posebnim interesovanjem za pisanje i trčanje
- Valerija Spasojević, zaljubljenica u robotiku, programiranje i dizajn. Ima nagradu od NASE (da, one NASE koja ima veze sa svemirom) i svoj studio HLT
- Marija Milošević, studentkinja 3. godine ETF-a, android developerka već 3 godine, radila na preko 20 projekata do sad
- Gordana Pejić, master inženjerka ETF-a, aktivistkinja i jedna od tvoraca Soft skill akademije
Ada Lovelace dan je nastao u organizaciji Spaceventa, a ovogodišnje izdanje je ujedno i povod za najavu konferencije Enter, koja će biti održana u aprilu 2017. godine u saradnji sa međunarodnom mrežom ACM-W, koja povezuje i podržava žene širom sveta u svim aspektima IT-a.
Spacevent je tim koji kroz svoje obrazovne programe u oblasti IT-a nastoji da ponudi nova znanja i podršku različitim grupama ljudi.
Ulaz na događaj 11. oktobra u Startit Centar je slobodan, samo je bitno zbog ograničenog broja mesta svoj dolazak najaviti ovde.
Za više informacija o događaju posetite Facebook stranicu.