Danas, kad hiljade fotografija viđamo stalno na društvenim mrežama, teško je zamisliti vreme kada je snimanje fotografija bilo komplikovano i “rezervisano” za mali broj ljudi. Jedan od najjednostavnijih izazova za savremene fotografe je Mesec. Dovoljan je malo bolji fotoaparat i malo strpljenja i odlična fotografija Meseca je tu, ako nemate bolji aparat može da posluži i običan mobilni telefon. Međutim, nekada je bilo mnogo komplikovanije pa čak i nemoguće snimiti naš satelit, bilo šta u svemiru pa čak i na Zemlji.
Na današnji dan 2. januara 1839. godine snimljena je prva fotografija Meseca. Ujedno, bila je to i prva astrofotografija ikad snimljena. Fotograf je bio Luj Dager (Louis Jacques Mandé Daguerre), francuski pronalazač i začetnik fotografije. Pre ove fotografije sva astronomska posmatranja bila su vizuelna a ono što su posmatrači videli crtali su na papiru, a zatim analizirali.
Ovoj prvoj astrofotografiji prethodili su mnogobrojni pokušaji “zemaljske” fotografije. Godine 1793. francuski pronalazač Joseph Nicéphore Niépce prvi je radio na pronalaženju metoda za snimanje svetlosti. Prve eksperimente izvršio je 1814. godine a dve godine kasnije uspešno privremeno je zabeležio prve fotografije na papiru. Tek 1822. godine snimio je prve trajne fotografije.
Najstarija sačuvana fotografija snimljena je 1826. godine.
Godine 1838. Dager je nastavio rad Niépcea i uspešno snimio fotografiju Meseca, na zahtev astronoma Dominique François Jean Arago.
Metod koji je Dager koristio pri snimanju ove fotografije postao je najčešći metod snimanja 1840. godine. Reč “fotografija” prvi put se pojavila 1839. godine a uveo je nemački astronom Johann Heinrich von Mädler (od grčkih reči “svetlo” i “pisati”). Reč “fotografija” przo je popularizovao britanski astronom William Herschel (kome se često, pogrešno, pripisuje i uvođenje reči).
Nažalost ova prva fotografija Meseca nije sačuvana.
Prvu fotografiju Meseca iz Severne Amerike snimio je John William Draper, doktor i hemičar. Prva fotografija Sunca snimljena je 1842. godine ali na njoj nije bilo nikakvih detalja. Prva detaljnija fotografija Sunca, na kojoj su se videle pege, snimljena je 2. aprila 1845. godine. Ovu fotografiju snimili su francuski fizičari Luis Fizo (Louis Fizeau) i Leon Fuko (Leon Foucault). Fotografija je snimljena ekspozicijom od 1/60 s.
Danas, nepuna dva veka kasnije, situacija u fotografiji se značajno promenila. (Skoro) svako od nas u džepu ima fotoaparat sa karakteristikama koje su do pre par decenija bile nezamislive. Milijarde fotografija snime se svakog dana, najveći deo tih fotografija završi na društvenim mrežama, pokupi nezamislivo mnogo “lajkova”, “srca” ili komentara…. i najčešće bude zaboravljeno posle par sati!
Toliki broj fotografija doveo je do toga da je prvi put, tokom poslednjih par vekova, fotografija skoro mrtva! Filteri sa par klikova doveli su do toga da je najveći deo fotografija “veštački” a objekti na njima (skoro) kompjuterski generisani. Ostali su malobrojni za koje je fotografija bila i ostala umetnost, gde proces od nastanka, preko obrade do izlaganja (objavljivanja) zahtevan i komplikovan, proces koji zahteva ideju, priču, znanje i iskustvo. Tokom poslednjih nekoliko decenija nikad više “škljocanja” fotoaparata (mobilnih telefona) oko nas nije bilo, ali verovatni ni manje fotografija.
Tekst je prvi put objavljen 2. januara 2017. godine.