Centar za promociju nauke organizuje jednu od najvećih i najvažnijih konferencija u oblasti istraživačke etike, koja se održava u Briselu, u ponedeljak i utorak, 18. i 19. septembra
Centar za promociju nauke, kao jedan od partnera SATORI projekta, organizuje veliku međunarodnu konferenciju SATORI, koja se održava u Briselu, u ponedeljak i utorak, 18. i 19. septembra. Ova konferencija je jedna od najvećih i najvažnijih događaja u ovoj oblasti, a bavi se najnovijim trendovima u oblasti etičke procene istraživanja i tehnoloških inovacija. Konferencija će poslužiti kao glavno polazište za razvoj i unapređivanje etičke procene naučnih istraživanja i inovacija u Evropi i šire.
Konferencija okuplja vodeće stručnjake u oblasti istraživačke etike, visoke predstavnike Evropske komisije, Evropskog parlamenta, Uneska i drugih relevantnih intitucija, a prisustvuju joj istraživači, predstavnici naučnih fondacija, regulatornih tela, industrije, organizacija civilnog društva, medija.
Na konferenciji govore neki od najistaknutijih eksperata u ovoj oblasti: Dorijan Karacas, Direktor sektora za etiku i naučni integritet, Evropska komisija, Džim Dratva, Direktor Evropske grupe za etiku u oblasti nauke i tehnoloških inovacija, Evropska komisija, Džulijan Kinderlerer, profesor emeritus Intelektualne svojine, Univerzitet u Kejptaunu, Dafna Fajnholc, Predsedavajuća Sektora za bioetiku i istraživačku etiku, UNESKO, i mnogi drugi.
Tokom konferencije će biti predstavljeni rezultati SATORI projekta, a učesnici će, između ostalog, pokušati i da odgovore na pitanje: koliko je etična evropska nauka? Nakon gotovo četiri godine intenzivnog rada, tim okupljen oko evropskog FP7 projekta SATORI razvio je jedinstveni okvir – dokument – namenjen za etičku procenu naučnih istraživanja i inovacija. Ovaj dokument je razvijan za potrebe naučne zajednice, donosioca odluka, ali i drugih zainteresovanih strana naučnih istraživanja.
„Zajednički standardi imaće veliki značaj za dalji razgovor o kvalitetu, poboljšanju kvaliteta i zajedničkom pristupu i standardima koji utiču na unapređenje etičkih pitanja, ne mareći za granice“, izjavio je u uvodnoj reči Filip Brej, koordinator projekta SATORI i profesor sa Univerziteta u Tventeu, Holandija.
„Veoma je važno proces etičke procene istraživanja učiniti mnogo efikasnijim. Ne želimo da etika bude u poslednjem planu, aktivnost koja se obavlja u poslednjem trenutku. Ovaj skup je važan iz ugla kreiranja zakonskih okvira“, izjavio je Dorijan Karacas, šef Sektora za etiku i naučni integritet u Evropskoj komisiji, tokom svog uvodnog obraćanja prisutnim učesnicima.
Konzorcijum okupljen oko projekta SATORI, koji čini 16 institucija iz čak 12 zemalja, među kojima je i Centar za promociju nauke, tokom prethodnog perioda razvijao je opšti okvir, ali i skup specijalizovanih alata za različite tipove institucija, kao i za raznovrsne naučne discipline.
Ovaj dokument predlaže niz etičkih procedura i principa, relevantnih za različite tipove istraživanja poput onih koji se sprovode na ljudskim subjektima i životinjama, a odnose se i na zaštitu privatnosti podataka, zajednice ugroženih lica, održivi razvoj, naučni integritet, očuvanje biodiverziteta i poštovanje kulturnih razlika, očuvanje životne sredine, itd.
Osim toga, SATORI konzorcijum razvio je bogatu listu preporuka i smernica namanjenih pre svega donosiocima odluka u oblasti istraživačke etike koji su usmereni ka unapređivanju stanja u ovoj oblasti, kao i jačanju odgovornog istraživanja i inovacija (RRI – Responsible Research and Innovation).
SATORI konzorcijum je razvio i jedinstveni međunarodni predstandard u oblasti istraživačke etike, prvi dokument ovog tipa u svetu, koji je zasnovan na sveobuhvatnom proučavanju na stotine postojećih regulativa, standarda i drugih dokumenata, a odnosi se na sve oblasti nauke.
Konferencija će tokom dva dana okupiti preko 150 učesnika.
Tematske celine konferencije:
- Trenutni problemi u oblasti istraživačke etike;
- Standardi, etički okvir i metode za unapređenje etičke procene isztraživanja;
- Metode unapređenja rada etičkih komiteta;
- Regulative u cilju ojačavanja etičkih praksi u EU i šire;
- Istraživačka etika na univerzitetima, industriji, naučnim fondacijama, i organizacijama civilnog društva;
- Istraživačka etika u oblasti društvenih i humanističkih nauka, inženjerstvu, u prirodnim naukama, medicini i IT sektoru;
- Metode za promovisanje društvene odgovornosti u oblasti istraživanja i tehnoloških inovacija, npr. etička procena uticaja naučnih rezultata.
Istražite više o govornicima i programu konferencije.