U okviru Evropske nedelje mobilnosti, koja se širom Evrope održava svake godine u periodu od 16. do 22. septembra, EU info kutak i Fakultet zaštite na radu u Nišu, organizovali su tribinu na temu “Klimatske promene i inteligentna mobilnost”.
Prof. dr Momir Praščević – dekan Fakuleta zaštite na radu, kao i prof. dr Miomir Raos – prodekan za nauku i međunarodnu saradnju Fakuleta zaštite na radu, poželeli su dobrodošlicu učesnicima tribine. Tim EU info kutka predvodile su Bojana Petrović – EUIP Nis Public Space Manager i Marija Marinković, koja je preuzela ulogu moderatora. Učesnici tribine bili su i polaznici Ekološke sekcije, đaci Prehrambeno – hemijske škole u Nišu.
Fasadu Fakulteta zaštite na radu od sada krasi platno sa sloganom “Vozi manje, pešači više”, koje je postavljeno u cilju pružanja podrške primeni inteligentne mobilnosti i zaštiti životne sredine, a predstavlja dar EU info kutka Fakultetu.
Tema tribine odnosila se na primenu inteligentnih transportnih sistema u cilju ublažavanja posledica klimatskih promena kojima je naša planeta izložena. Poseban segment tribine posvećen je upravo situaciji u gradu Nišu.
Prvi panelista bio je dr Slobodan Milutinović, redovni profesor Fakulteta zaštite na radu i član Nacionalnog saveta za klimatske promene. U svojoj prezentaciji podsetio je da klimatske promene prouzrokuju poplave, suše, kao i meteorološke pojave razornog dejstva. Koncept vodopropusnog asfalta i poroznih ploča bazira na propuštanju vode, koja se zatim prečišćava i odvodi dalje u zemlju. Na ovaj način se istovremeno uspešno rešava problem velike količine atmosferske vode i smanjenja količine vode u podzemnim rezervoarima.
Posledice klimatskih promena, takođe, mogu biti umanjene primenom principa urbane mobilnosti. Profesor je preporučio metod koji ima dvostruko pozitivno dejstvo, a to je izgradnja biciklističkih staza smanjivanjem regulacione širine saobraćajnica. Na ovaj način se smanjuje brzina kretanja vozila i time obeshrabruju vozači da koriste privatne automobile, dok se ujedno poboljšava biciklistička infrastruktura.
Dr Ljiljana Vasilevska, redovni profesor Građevinsko – arhitektonskog fakulteta predstavila je koncept kompaktnog grada kao rešenje za smanjenje zagađenosti okoline i podsticanje čiste i pametne mobilnosti. Ova strategija podrazumeva smanjenje fizičke strukture grada i povećanje gustine naseljenosti; efikasni sistem javnog gradskog prevoza; urbane strukture i forme koje podstiču pešačko i biciklističko kretanje i nisku potrošnju energije.
Lidija Stefanović Nikolić, tehnički direktor Zavoda za urbanizam grada Niša bila je poslednji panelista. Ona je objasnila da zbog male regulacione širine postojeće saobraćajnice, za sada nije predviđena izgradanja biciklističke staze u užem gradskom jezgru, ali da je planskim dokumentima definisana izgradnja kružnog prstena biciklističkih staza van centralne gradske zone.
Smanjenje negativnog uticaja klimatskih promena primenom inteligentne mobilnosti može se ostvariti samo zajedničkim delovanjem stručnjaka i stanovnika. Na tribini su u dinamičkoj i konstruktivnoj diskusiji učestvovali panelisti i građani, pa je zaključak da ovakve susrete treba češće realizovati.