Noć istraživača, osma po redu, održana je ovog zadnjeg petka u septembru mesecu u više gradova Srbije, kao i širom Evrope. U Nišu, dešavanja su organizovana na nekoliko lokacija. Jedna od lokacija bila je i Letnja pozornica u Niškoj tvrđavi.
Učenici gimnazije Svetozar Marković u Nišu, ispričali su sledeće priče: “Putevi pirinča – upoznaj moćno zrno”, “O putevima homo-a”, a sa znatiželjnicima su se poigrali na “Elektromagnetnom igralištu”. Tako su zainteresovani spoznali koliko je ishrana na bazi pirinča bitna za osobe obolele od celijakije – glutenske intolerancije. Posetiocima se pružila prilika da učestvuju u eksperimentu kojim se u pirinču dokazuje prisustvo skroba. Saznali su i detalje o putevima migracije roda Homo. Informisani su i o tome dokle se stiglo sa proučavanjem fragmenta fosila ljudske vilice, opredeljenog u vrstu Homo erectus s. 1., koji je pronađen baš u okolini Niša. Aktivnosti “Francuskog instituta Niš”, predstavili su učenici bilingvalnog odeljenja gimnazije Svetozar Marković. Na važnost ekologije, podsetili su predavanjem o izolacionim materijalima.
Tema ove Noći istraživača bila je – migracija, te je svaki departman Prirodno – matematičkog fakulteta u Nišu ovoj temi prišao na svoj način.
Negde na području “Od zemlje do neba”, u carstvu geografije, učenici su mogli da se zabave izohipsama, da kartu sveta pravilno sastave od mozaika, “naprave” svoj oblak.
Departman za hemiju PMF-a bio je zadužen za “Hemijsku igru”. Najodvažniji su ukusnom bananom tretiranom tečnim azotom, bez problema zakucali nekoliko eksera. Prelazak CO2 direktno iz
čvrstog u gasovito stanje bio je, na opšte oduševljenje, propraćen burnim pratećim efektima.
Bogatim programom je Departman za biologiju i ekologiju PMF-a ispratio temu migracije: “Ponesi me, prenesi me”, “Beži koliko te noge nose”, “Kreći se i razmnožavaj se!”, “Šverc u javnom prevozu”, “Migracija voćne mušice tokom njenog životnog ciklusa”. Posebno je bilo interesantno otkriti pogledom kroz mikroskop koliko godina ima riba i kakve su sve to strukturne adaptacije plodova i semena biljaka, koje su im omogućile rasejavanje. Oko stola sa posudama punuh insekata, stalno je bila gužva. Ovde su bubašvabe spremno pobegle od izvora svetlosti, tako nepogrešivo dokazavši negativnu fototaksiju. Informaciju da za neku dužu šetnju, jer im je previše hladno, neki od izloženih “eksponata” nisu raspoloženi, pojedini roditelji primili su sa olakšanjem. Na očigledan način, predstavljen je kratki životni vek voćne mušice, koji traje deset do dvanaest dana: od polaganja jaja, preko larve, zatim stadijuma lutke, do odrasle jedinke.
Na “Putovanje kroz vakuum” učenike je poveo Departman za fiziku PMF-a. Kako osvojiti svemir, ako ne znamo da li se zvuk prostire kroz vakuum i da li se električno polje prenosi kroz vakuum? Ovde smo dobili odgovore na ta pitanja. Kroz eksperimente, upoznali smo se sa pojmom totalne refleksije i prelamanja svetlosti.
Da matematika itekako može biti zanimljiva, dokaz je program “Matemigracije – migracija ideja u matematici”. Uprošćeni matematički model – igrica, u kojoj su učestvovali dobrovoljci, poslužio je da se pokaže kako stanovništvo migrira ka većim centrima. Deca su naučila kako da bukvalno uz pomoć štapa i kanapa, nacrtaju krug. Saznali smo i kako je nastala nula i kako se odomaćila u našim krajevima.
Najmlađi posetioci su se zabavili igrom u specijalnom pesku, sve pod sloganom “Kroz prste klizi pravo ka Gizi”. Malac Genijalac Niš animirao je mališane čudesnom računaljkom. Ove večeri je bilo lako posetiti rimsku vilu. To je omogućeno svima koji su načinili svoju fotografiju u rimskoj togi u sklopu “Ti, gost u rimskoj vili”.
“Pirotski ćilim – zagonetka sa bezbroj rešenja”, bilo je mesto gde su predstavnici osnovne škole”Vuk Karadžić” iz Pirota prikazali aplikaciju koju su napravili, a koja omogućava svakom da za svojim računarom “izatka” sopstvenu kreaciju pirotskog ćilima. Šetnja Tvrđavom, postala je mnogo prijatnija, kada su se zainteresovani upoznali sa bogatom istorijom ovog utvrđenja, te ujedno i sa istorijom grada Niša. Musicorn je “Praćenjem nacionalnog identiteta kroz muziku”, one koje vole muziku, stavio na test u kome su pokazali koliko poznaju muzičke motive različitih naroda.
VIKI ćošak je bilo mesto gde ste mogli dobiti informaciju o tome kako da se, upotrebivši svoje znanje i veštine, priključite aktivnostima Vikipedije. EU info kutak spremio svoj kviz u kome su mnogi rado proverili svoje znanje o EU.
Noć istraživača je bila izuzetno posećena, a lepo vreme, bez padavina omogućilo je da se sve aktivnosti nesmetano odvijaju. Organizacija je bila odlična, atmosfera opuštena. Mladi naučnici su eksperimente izvodili stručno, a na pitanja odgovarali strpljivo i duhovito. Tu je za svakoga bilo ponešto.Deca su dobila priliku da znanje stečeno u školi primene u praksi, a prikazan program bio je interesantan i roditeljima.
Ovakvi događaji iznova pokazuju koliko je neposredan kontakt sa naukom bitan za otkrivanje sopstvenih interesovanja. Često je to prava smernica za odabir budućeg zanimanja, pa su ovakvi događaji uvek dobrodošli.