Kraljevska akademija nauke objavila je imena dobitnika Nobelove nagrade za hemiju jutros u Stokholmu. Jackues Dubochet sa Univerziteta u Lozani u Švajcarskoj, Joachim Frank sa Columbia univerziteta i Richard Henderson iz Laboratorije za molekularnu biologiju MRC-a u Velikoj Brtaniji podjednako su podelili nagradu.
Nobelova nagrada za hemiju u 2017. godini dodeljena je trojici naučnika koji su razvili tehniku koja omogućava sagledavanje najfinijih detalja molekula, a što je pre samo nekoliko decenija bilo nezamislivo. Takozvana krioelektronska mikroskopija je tehnika koja omogućava rezoluciju proteina i drugih bioloških molekula na atomskom nivou. Ovakav način sagledavanja molekula proteina mogao bi biti od pomoći za bolje razumevanje bioloških procesa, a samim tim i za borbu protiv bolesti na nove načine.
Proteini u telu imaju višestruku ulogu i „izvršavaju razne zadatke“. Već dugo je poznat njihov značaj, ali su tek u poslednjih nekoliko godina, zahvaljujući novoj krioelektronskoj mikroskopiji, uspešno napravljene slike proteina na molekularnom nivou. Prošle godine, krioelektronska mikroskopija je korišćena za određivanje strukture virusa Zika, što bi moglo pomoći istraživačima da pronađu nove načine za borbu protiv bolesti koju ovaj virus izaziva.
Pre razvoja krioelektronske mikroskopije postojale su dve metode koje su se koristile za određivanje strukture proteina: rentgenska kristalografija i nuklearna magnetna rezonanca, ali obe metode imaju nedostatke. Prva zahteva da protein može da formira krutu kristalnu strukturu, a drugi je primenljiv samo za istraživanje malih proteina.