Juče je izašla nova, dugo očekivana verzija Debiana 5.0 – Lenny. Kao i uvek nova verzija jedne od najstarijih Linux distribucija donela je mnogo novosti. Pokušaću da napišem jedno kratko uputstvo za instalaciju Debiana.
Pre početka instalacije potrebno je pripremiti računar, tj. prostor za intstalaciju. Ako već koristite neki drugi operativni sistem upotrebite neki od alata za rad sa particijama i oslobodite potreban prostor na hard disku. Nema potrebe da kreirate nove particije, samo oslobodite prostor. Potrebna vam je i instalacija Debiana. Možete je naći na zvaničnom sajtu i dostupna je za na različite načine (HTTP ili FTP download, torrent ili jigdo). Dostupne su i verzije za različite arhitekture procesora, tu su standardne i386, amd64 pa do nekih za koje verovatno nikada niste ni čuli. Ako ovo čitate sigurno vam je potrebna instalacija za i386 (32 bitni Debian) ili amd64 (za 64 bitne procesore, Intel i AMD). Pazite da vas ne zbuni ia64 – to nije instalacija za standardne Intelove 64 bitne procesore! Naravno, možete da preuzmete verziju za rezanje na CD ili DVD. Ako imate brzu internet vezu u oba slučaja prvi disk će lepo završiti posao. Moja preporuka je da preuzmete prvi DVD, i to preko torrenta. Na tom DVD-u nalazi se skoro sve što vam je potrebno a ako želite neki paket (ima ih ukupno više od 25000) koji nije na tom disku, Debian će sam znati gde da ga pronađe na Internetu.
Još jedna stvar koja može da zbuni su različite “faze” Debian-a. Debian je uvek za preuzimanje dostupan kao:
- stable (trenutni codename Lenny) – to je zvanično objavljena distribucija. Ažurira se ne baš često, prethodna verzija – poznata kao Etch objavljena je pre skoro dve godine. Stable verzija je stvarno stabilna i sigurno je jedan od najbezbednijih i nastabilnijih operativnih sistema (lično mišljenje). Svi paketi koji su dostupni kao stable prošli su veliko “mučenje” i testove i odlično rade. U peridu između dve stable verzije povremeno je dostupan security update. Nedostatak – vremenom verzije programa zastare, i ako želite da budete u trendu, morate nešto da promenite. Lenny je upravo postao stable tako da je ovo pravi izbor.
- testing (nisam siguran koji je novi codename, valjda Squeeze) – ovo je verzija koja se ažurira jednom nedeljno. Kažu da nije stabilna kao stable ali šansa da primetite razliku je minimalna. I u ovu verziju dolaze već provereni i testirani paketi tako da ne treba očekivati probleme.
- unstable (codename: Sid) – ovo već nije moguće naći kao CD/DVD izdanje. Unstable je verzija gde se dešavaju stalne promene i testiranja. Verzije paketa su baš aktuelne ali stabilnost je mnogo manja od prethodne dve, a mogući su i veći problemi. Ako čitate ovo uputsvo – unstable treba da zaobiđete.
Sve što dalje budem provereno je na Debian 5.0 – Lenny, ali verovatno funkcioniše i na testing verziji. Ako ste završili sa preuzimanjem odgovarajuće instalacije i narezali na CD ili DVD, instalacija može da počne. Restartujte računar i bootujte ga sa DVD-a.
Hvala Bogu, jedan iscrpan how to za Debian… 😉 Da, ja čitam ovo jer volim Linux…i ako znam sve ovo, čitam! 😉
Ja taman pomislio da si presao na Debian 😉
ps. Dok sam pisao ovo shvatio sam da pojma nemam kako se neke stvari kazu na srpskom. Hm, mislio sam da taj problem imam samo u fizici 🙂
Ma nisam prešao…nemoj da me mučiš sad… 🙂 Ipak mi je Arch extra… 😉