U Beogradu će se, 23. i 24. marta, naučnoj i opštoj javnosti predstaviti dvadesetak vrhunskih srpskih fizičara, većim delom iz rasejanja. Prvog dana u Svečanoj dvorani Srpske akademije nauka i umetnosti, a drugog dana u sali na Fizičkom fakultetu.
Fondacija „Prof. dr Marko V. Jarić” obeležava dve decenije postojanja i dodeljivanja najuglednije nagrade u fizici u nas, a po svemu sudeći i u nauci uopšte, koju je jedan novinar još na početku nadahnuto nazvao „srpskim Nobelom”. Osnovana je da sačuva uspomenu na rano preminulog Marka Jarića koji je u svoje vreme smatran jednim od najboljih u svetu u svojoj oblasti, a i dan-danas je veoma citiran u naučnim člancima.
Dosadašnji dobitnici nagrade „Prof. dr Marko V. Jarić” su: Ivan Božović, Nikola Konjević, Miodrag Kulić, Leonardo Golubović, Nemanja Kaloper, Zoran Lj. Petrović, Milan Damnjanović, Bosiljka Tadić, Ljiljana Dobrosavljević-Grujić, Zoran Radović, Vladimir Dobrosavljević, Čedomir Petrović, Vlatko Vedral, Dejan Stojković, Jelena Vučković, Vladan Vuletić i Časlav Brukner. Pretežnim delom (12) dolaze sa najčuvenijih univerziteta u svetu.
Žiri u sastavu Zoran Radović, dopisni član SANU, Milan Damnjanović, redovni član SANU, Branislav Jelenković, dopisni član SANU, prof. dr Maja Burić i prof. dr Voja Radovanović, odlučio je da visoko priznanje za 2017. godinu bude dodeljeno prof. dr Igoru Herbutu sa Univerziteta Sajmon Frejzer iz Vankuvera (Kanada) „za teoriju interagujućih Dirakovih fermiona i predikciju antiferomagnetne faze grafena u magnetnom polju”. Dobitniku će prvog dana, nakon predavanja po pozivu u SANU, biti uručena nagrada.
Na dvodnevnom naučnom savetovanju biće prikazani najveći prodori u savremenoj fizici iz: superprovodnosti, gasne plazme i lasera, struna, fizika čvrstog stanja, kvantne optike, kvantne gravitacije, kvantnih informacija, fizike čestica, kompleksnih mreža, statističke fizike i niskih temperatura.
Specijalni gost je prof. dr Džon Elis iz CERN-a, jedan od najcenjenijih svetskih teorijskih fizičara, koji će prvog dana govoriti o tome dokle se stiglo u proučavanju nepoznatih četica, a pre svega Higsovog bozona.
Savetovanje se održava pod pokroviteljstvom Srpske akademije nauka i umetnosti.