U Galeriji nauke i tehnike SANU, u četvrtak, 22. marta u 18 časova biće otvorena izložba „Tradicionalno arhitektonsko nasleđe u regionu Stare planine”, autorke dr Gorice Ljubenov. Izložba je planirano da traje od 22. marta do 11. aprila 2018. godine.
Izložba „Tradicionalno arhitektonsko nasleđe u regionu Stare planine” ima za cilj da širu javnost upozna sa lepotom i bogatstvom oblika arhitektonskog nasleđa Stare planine, kao i izuzetno lošim stanjem očuvanisti narodnog graditeljstva sa kraja 19. i početka 20. veka.
Na izložbi će biti predstavljni tradicionalni elementi na kućama, koji su u savremenom graditeljstvu i u savremenom načinu života izgubili funkciju. Primeri retkih sačuvanih kuća, svedoče o bogatoj riznici graditeljskog fonda, o načinu života staroplaninskog seljaka i njegovim potrebama.
Izložbu je podržalo i odeljenje likovne i muzičke umetnosti SANU i akademik Milan Lojanica koji je ujedno i recenzent izložbe.
Izložba u Galeriji nauke i tehnike SANU koja je pred nama, od nesumnjivog je naučnog, kulturnog pa i šireg društvenog značaja. Ona nam između ostalog otkriva malo poznate pa i do sada potpuno nepoznate podatke i dokumenta o razvoju ljudskih staništa sa jednog nedovoljno istraženog regiona Srbije. Poseban značaj rada dr Gorice Ljubenov je što on dolazi u momentu kada je, kao što vidimo, očuvanost ovog građevinskog fonda u veoma lošem stanju i kada se, zbog sve intenzivnije pa i potpune migracije stanovništva sa ovih prostora u gradove, iz godine u godinu proces njegove erozije sve više ubrzava evo do trenutka kada, kako vidimo, kamera istraživača beleži poslednje dane tih građevina, pre definitivnog njihovog dramatičnog urušavanja i potpunog zatiranja.
Odeljenje likovne i muzičke umetnosti SANU i Galerija nauke i tehnike SANU sa zadovoljstvom su podržali ovu izložbu čiji je cilj da se arhitektura Stare planine kao deo korpusa celovite Balkanske arhitektonske baštine što bolje sagleda i preko zapisa i snimaka sačuva od zaborava.
Akademik Milan Lojanica
To je upravo i poenta, cuvanje od zaborava. Steta sto ovakva desavanja nemaju jacu medijsku podrsku a odredjena prepravljuju televiziju i novine, ne donose nista pozitivno, nista kulturno, nista inspirativno. Pravda za um!