U prepunoj Velikoj sali Univerziteta u Nišu u petak 13. aprila, održan je tročasovni Seminar o recenziranju za istraživače. Dobrodošlicu predavačima i istraživačima poželeli su predstavnici Univerziteta i Univerzitetske biblioteke “Nikola Tesla”. Prof. dr Zoran Nikolić se u skladu sa temom seminara, tom prilikom osvrnuo na bogatu izdavačku tradiciju Univerziteta u Nišu, koja se između ostalog odnosi na časopis “Facta Universitatis“, te podsetio da se niški Univerzitet može pohvaliti posedovanjem softvera za otkrivanje plagijarizma u naučnim radovima.
Ivan Umeljić, rukovodilac sektora za izdavaštvo i medijsku produkciju Centra za promociju nauke i urednik izdanja Centra za promociju nauke, takođe se obratio okupljenima. Objasnio je da je do organizovanja seminara sa ovako značajnom i aktuelnom tematikom, došlo pre godinu dana “slučajno i spontano”, na inicijativu predavača, koji su prethodno učestvovali na evropskom TD COST Action TD1306 – New Frontiers of Peer Review (PEERE).
Predavač dr Aleksandar Dekanski je naučni savetnik Centra za elektrohemiju Instituta za hemiju, tehnologiju i metalurgiju. Član je Uređivačkog odbora i menadžer časopisa Journal of the Serbian Chemical Society i Journal of Electrochemical Science and Engineering, kao i saradnik u časopisima Hemijska industrija i Chemical Industry & Chemical Engineering Quarterly. Dr Dekanski je podsetio na istorijat i na vrste recenziranja. U dvanaest tačaka sumirao je uputstvo vezano za poželjno ponašanje recenzenta. Uputstvo obuhvata preporuke za konkretno recenziranje materijala, kao i savete za korektnu komunikaciju sa urednikom.
Dr Olgica Nedić je naučni savetnik Instituta za primenu nuklearne energije, član Uređivačkog odbora i područni urednik za oblast biohemije i biotehnologije časopisa Journal of the Serbian Chemical Society. Dr Nedić je u svom izlaganju objasnila šta je svrha recenziranja. Primetila je da često postoji razlika između onoga što autor očekuje i stvarnog doživljaja recenzije svog naučnog rada. Osvrnula se na interese svih učesnika u procesu publikovanja: autora, recenzenta i urednika. Naziv njenog predavanja je: “Etički aspekti recenziranja i publikovanja naučnog rada“, pa je dr Nedić naročito skrenula pažnju na etičke stranputice kojima neki od ovih učesnika ponekad pođu. Podsetila je da je 1997. godine osnovan Komitet za etiku u publikovanju sa namerom da obezbedi poštovanje moralnih načela u ovoj oblasti.
Dr Ivana Drvenica je naučni saradnik Instituta za medicinska istraživanja Univerziteta u Beogradu. Pomoćnik je glavnog i odgovornog urednika časopisa Hemijska industrija. Dr Drvenica je zaključila da uprkos povećanom broju autora i njihovih dela, kao i sve većem broju novih časopisa, recenzenata nema u dovoljnom broju. Ovakvu situaciju objasnila je neusklađenošću između značaja i vrednovanja recenzentskog rada. Da bi se ovo promenilo, uspostavljene su WEB platforme za vrednovanje recenziranja i recenzenata, kao što su na primer PUBLONS, udružen sa WILEY i ORCID.
Istraživači su imali priliku da na kraju seminara u razgovoru sa predavačima razreše neke nedoumice vezane za recenziranje. Sva tri predavača složila su se da je posao recenzenta odgovoran društveno koristan rad, koji zahteva vreme i posvećenost recenzenta. Nagrada za takav trud leži u mogućnosti da recenzent svojim angažovanjem ostane u kontaktu sa najnovijim istraživanjima iz svoje oblasti i poveća svoj kredibilitet u naučnim krugovima. Predavači su pozvali mlade istraživače da ozbiljno razmotre svoje angažovanje u sferi recenzije.
Recenziranje je veoma bitna naučna aktivnost za koju ne postoji edukacija. Neophodno je da mladi naučnici što pre krenu da se bave recenziranjem, jer će im to omogućiti lični profesionalni razvoj i doprineti unapređenju nauke.