Na Mašinskom fakultetu u Nišu 19. i 20. aprila održana je konferencija MASING 2018. Konferencija ima međunarodni karakter i održava se po četvrti put.
Na svečanoj ceremoniji otvaranja konferencije MASING 2018, dr Nened T. Pavlović, dekan Mašinskog fakulteta u Nišu, obratio se okupljenima i poželeo im dobrodošlicu. Prijatnoj atmosferi dodatno su svojim nastupom doprineli studenti Fakulteta umetnosti u Nišu, Kristina Krsmanović, flauta i Petar Jovanović, gitara. Ovo je bila i prilika da se gosti upoznaju sa bogatom istorijom Mašinskog fakulteta. Danas, ova priznata obrazovna ustanova studentima pruža mogućnost usavršavanja u okviru osnovnih – diplomskih, master i doktorskih akademskih studija. Studentima su na raspolaganju dva studijska programa: Mašinsko inženjerstvo sa pet modula i Inženjerski menadžment. Status naučno-istraživačkog centra, samo u ovoj 2018. godini, Mašinski fakultet je opravdao doprinosom svojih nastavnika i saradnika u realizaciji dvadeset četiri nacionalna projekta. Ove godine Mašinskom fakultetu predstoji organizacija još dve konferencije: RAILCON 2018 i SAUM 2018.
Prorektor za naučni rad i izdavačku delatnost Univerziteta u Nišu, prof. dr Nenad D. Pavlović, podsetio je da je Mašinski fakultet prvi put bio domaćin MASING konferencije 2010. godine, te izrazio želju da ova četvrta po redu konferencija opravda svoj naziv – Mašinsko inženjerstvo u dvadeset prvom veku. Prof. dr Nebojša Ranđelović, pomoćnik gradonačelnika Niša za oblast visokog obrazovanja i saradnje sa akademskom zajednicom obećao je da će i nadalje između Mašinskog fakulteta i gradske uprave postojati „bliska i čvrsta saradnja “. Mr Marko S. Milenković, državni sekretar Ministarstva prosvete, nauke i tehnološkog razvoja, koje je pokrovitelj konferencije, konstatatovao je da Mašinski fakultet u Nišu „ima svoje prepoznatljivo i zasluženo mesto na tržištu znanja i nauke“. U prilog ovoj tvrdnji, izneo je podatak da Mašinski fakultet u Nišu učestvuje u realizaciji po nekoliko projekata u okviru trenutno aktivnih međunarodnih programa: HORIZON 2020, ERASMUS+/PROGRAMME JEAN MONNET; Bilateral projects (DAAD) i CEEPUS.
Na plenarnoj sednici, kojom su predsedavali dr Ljiljana Radović i dr Predrag Janković, svoje radove izložilo je nekoliko autora: Rene Theska sa Tehničkog univerziteta Ilmenau, Nemačka; Lauri Luostarinen i Haikki Handroos sa Univerziteta za tehnologiju (LUT) Lappeenranta, Finska; dr Ivan Samardžić sa Strojarskog fakulteta, Univerzitet u Slavonskom Brodu, Hrvatska; dr Dalibor Petrović sa Saobraćajnog fakulteta Univerziteta u Beogradu, Srbija.
Međunarodni karakter skupa obezbeđen je učešćem članova programskog odbora iz inostranstva, i to iz sledećih devet zemalja: SAD, Rusija, Grčka, Bugarska, Slovenija, Hrvatska, Bosna i Hercegovina, Poljska i Nemačka. Prezentovano je sto deset radova, odabranih u strogoj recenziji. Autori iz inostranstva priložili su četrdeset sedam naučnih radova. Deset radova je stiglo iz Nemačke, devet iz Bosne i Hercegovine, zatim po šest iz Makedonije i Iraka, po pet iz Hrvatske i Bugarske i po dva rada iz Finske, Slovenije i Crne Gore. Konferenciji je okupila preko tri stotine učesnika.
Na konferenciji MASING 2018 bile su zastupljene sledeće tematske celine: energetika, energetska efikasnost i upravljanje procesnom tehnikom; mašinske konstrukcije, razvoj i inženjering; mehatronika i upravljanje; proizvodne i informacione tehnologije; teoretska i primenjena mehanika i matematika; saobraćajno mašinstvo, transport i logistika; budućnost rada, inženjerstva i profesionalne etike u eri globalizacije. Autorima su očigledno teme – mašinska konstrukcija, razvoj i inženjering i mehatronika i upravljanje bile najizazovnije, jer je iz ovih oblasti pristiglo najviše radova.
Vizionarski koncept konferencije potvrdili su radovi koji su ispratili najnovija naučna stremljenja. Autori su predstavili svoje radove koji su se pozabavili: povezivanjem znanja iz oblasti mašinstva i medicine radi multidisciplinarnog pristupa u rešavanju određenih problema; inovativnim načinom korišćenja 3D štampe; pravilnim upravljanjem otpadom u cilju očuvanja životne sredine; i sagledavanjem, sa etičkog stanovišta, sve osetljivijeg položaja radnika u novom, izmenjenom ekonomskom sistemu. Dr Predrag Janković, predsednik organizacionog odbora zaključio je da je cilj konferencije „uspostavljanje kontakata, razmena naučnih ideja, kao i predstavljanje najnovijih rezultata istraživanja“ ovakvim programom i ostvaren.
Nesmetano odvijanje konferencije ovako bogatog sadržaja, mogla je da obezbedi samo besprekorna organizacija. Učesnicima konferencije je radi lakšeg funkcionisanja bila ponuđena i Android aplikacija MASING2018 koja je sadržala raspored prezentacija. Mašinski fakultet u Nišu je kao i uvek do sada, opravdao ulogu gostoljubivog domaćina.
Dobra organizacija, izbor i obrada savremenih stručnih tema, kao i učešće priznatih svetskih naučnika, doprineli su da konferencija MASING 2018 opravda svoj naziv – Mašinsko inženjerstvo dvadeset prvog veka.