Povodom 165 godina biologije u Srbiji i 50 godina Društva genetičara Srbije, u petak, 28. septembra, u 14 sati, prof. dr Karles Lalueza Foks održaće predavanje „Otkrivanje genomske istorije Evrope” u Svečanoj sali SANU.
“Najnoviji razvoj tehnologije omogućava nam da ekstrahujemo stotine, ako ne i hiljade starih genoma, te smo stoga u mogućnosti da neposredno proučavamo promene kod predaka evropskih populacija tokom vremena, povezane sa različitim migracijskim procesima i arheološkim horizontima. Pokazalo se u poslednje četiri godine da svi današnji Evropljani nose tri različita genetska nanosa: mezolitskih lovaca-sakupljača, neolitskih zemljoradnika sa Bliskog Istoka i stepskih nomada koji su stigli iz srednje Azije krajem neolita. Ova poslednja migracija ostavila je traga na celom kontinentu i verovatno dovela do širenja indoevropskih jezika, kao i nekih specifičnih genetskih markera poput laktaza perzistencije” – objasnio je predavač.
Karlos Lalueza-Foks je profesor-istraživač pri Institutu za evolucionu biologiju u Barseloni, Španija, a već 25 godina se bavi paleogenetikom. Objavio je više od stotinu radova u međunarodnim stručnim časopisima, u kojima se uglavnom bavi genetskom analizom ljudskih populacija u prošlosti radi rekonstruisanja drevnih migracija, sklonosti populacija i njihovih adaptacija. Od 2004. godine njegova istraživanja su usmerena na genomiku Neandertalaca, pri čemu se uglavnom bavi neandertalskom porodicom sa lokaliteta El Sidron u španskoj pokrajini Asturiji. Pored istraživačkog rada, objavio je jedanaest knjiga iz popularne nauke, uglavnom s temom ljudske evolucije, arheogenetike i savremene ljudske raznolikosti. Dobitnik je brojnih nagrada, između ostalih, i nagrade grada Barselone za naučnoistraživački rad 2007. godine.