Konferencija RAILCON održana je 11. i 12. oktobra 2018. godine, po osamnaesti put na Mašinskom fakultetu u Nišu. Pokrovitelj konferencije je Ministarstvo prosvete, nauke i tehnološkog razvoja Republike Srbije.
Zvuci međunarodne studentske himne „Gaudeamus igitur“ označili su početak svečane ceremonije otvaranja konferencije RAILCON. Učesnicima konferencije prvi je dobrodošlicu poželeo prof. dr Miloš Milošević, predsednik Programskog odbora. Tom prilikom istakao je da je cilj ovakvog jedinstvenog okupljanja naučnika i stručnjaka – predstavnika železničkog sektora, instituta i akademskih institucija, podsticanje razvoja železničkog saobraćaja u Srbiji i regionu, na energetski efikasan i ekološki prihvatljiv način.
Prof. dr Nenad T. Pavlović, dekan Mašinskog fakulteta u Nišu prisutne je upoznao sa bogatom prošlošću fakulteta. Podatak da je ove 2018/2019. godine na prvu godinu Osnovnih akademskih studija upisano dvesta pedeset osam novih studenata, od toga sto šezdeset na studijski program Mašinsko inženjerstvo i devedeset osam na studijski program Inženjerski menadžment, daje nadu da je obezbeđena i uspešna budućnost ove obrazovne institucije. Mašinski fakultet u Nišu ponosi se tradicijom uspešnog organizovanja naučnih skupova. Ove godine je već bio domaćin četvrte po redu međunarodne konferencije MASING, a do kraja godine će zajedno sa Elektronskim fakultetom u Nišu učestvovati u organizaciji konferencije SAUM. Dekan Mašinskog fakulteta u Nišu podsetio je da je konferencija posvećena železnici prvi put održana početkom oktobra 1984. godine pod imenom ŽELKON. Konferencija od 2012. godine dobija međunarodni karakter i nosi ime RAILCON.
Predsednik Organizacionog odbora prof. dr Milan Banić najavio je teme predavanja po pozivu u okviru plenarne sednice. Jedno od predavanja – Istraživanje u oblasti sistema za detekciju prepreka i objekata na pruzi sa ciljem uvođenja autonomnog upravljanja vozilima, sprovedeno je u okviru projekta SMART – HORIZON2020. Istraživanje je, između ostalog, plod zajedničke saradnje nekoliko evropskih univeziteta. Mašinski fakultet Univerziteta u Nišu je takođe deo ovog projekta. Rukovodilac istraživanja je prof. dr Danijela Ristić-Durrant. Rezultati istraživanja uspešno su prikazani na sajmu InnoTrans u Berlinu. Poseban deo konferencije posvećen je predstavljanju diplomskih radova studenata Saobraćajnog fakulteta u Beogradu i Mašinskog fakulteta u Nišu, što pokazuje da su budućnost konferencije i železnice u dobrim rukama.
Ispred Akcionarskog društva za upravljanje javnom železničkom infrastrukturom „Infrastruktura železnice Srbije“ Beograd i Saobraćajnog fakulteta Univerziteta u Beogradu, učesnicima konferencije obratio se prof. dr Nebojša Bojović. Profesor je sa ponosom istakao da početak organizovanja železničkog saobraćaja u Srbiji datira još od 1884. godine, a da danas železnica omogućava povezivanje Srbije sa najudaljenijim delovima evroazijskog kontinenta. Naglasio je prednost železničkog u odnosu na drumski saobraćaj, u ekološkom smislu. Takođe, izrazio je nadu da ćemo već na sledećoj, devetnaestoj konferenciji RAILCON, imati priliku da čujemo izveštaj o realizovanim idejama sa ove, tekuće konferencije, za koju je primetio da je zasluženo dostigla „punoletstvo“.
Prof. dr Vlastimiru Nikoliću, prorektoru za nastavu Univerziteta u Nišu, pripala je čast da otvori konferenciju. Ujedno, ovo je bila prilika da se iznesu činjenice o istorijatu Univerziteta u Nišu. Prorektor je napomenuo da će određeni broj izabranih radova predstavljenih na konferenciji RAILCON biti publikovan u časopisu Facta Universitatis Univerziteta u Nišu, koji se nalazi na ESCI listi Clarivate Analytics-a, kao i u Machine Design Tehničkog fakulteta Univerziteta u Novom Sadu.
Na konferenciji je prezentovano sedamdeset četiri radova sto šezdeset jednog autora – predstavnika šezdeset četiri institucije iz trinaest zemalja: Austrija, Bugarska, Bosna i Hercegovina, Velika Britanija, Makedonija, Nemačka, Rusija, Slovenija, Hrvatska, Crna Gora, Češka, Švajcarska, Srbija. U šest sekcija, obrađenje su teme vezane za saobraćaj i transport, ekonomiju, informatiku, održavanje vozila i infrastrukture, strategiju i politiku, kao i za druge aspekte iz sfere železničkog saobraćaja. Sve relevantne informacije o konferenciji mogu su se naći na osavremenjenom sajtu www.railcon.rs .
U holu Mašinskog fakulteta posebno interesovanje izazvale su izložba i marketinška prezentacija osam kompanija iz pet zemalja, koje su kofinansirale konferenciju. U finansiranju konferencije učestvovali su: ALTPRO, HASLERRAIL, DB ENGINEERING & CONSULTING, INSITUTE MIHAJLO PUPIN, KRAIBURG STRAIL, PANDROL, SIGNALLING & CONTROL, THALES, OPEN TRACK, DRAGON MARITIME SEE.
Konferencija RAILCON se održava svake druge godine već nekoliko decenija. Ove godine ovaj stručni skup obeležili su opuštena atmosfera i inovativne ideje. Konferencija ove tematike je očigledno već opravdala svoje postojanje, te će nesumnjivo još dugo biti nezamenljiv pokretač razvoja železničkog sektora.